Cenzura w Internecie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Linia 34: Linia 34:
* [http://irrepressible.info/static/pdf/FOE-in-china-2006-lores.pdf Raport Amnesty International o roli firm internetowych w ograniczaniu wolności słowa w Chinach] {{lang|en}}
* [http://irrepressible.info/static/pdf/FOE-in-china-2006-lores.pdf Raport Amnesty International o roli firm internetowych w ograniczaniu wolności słowa w Chinach] {{lang|en}}
* [http://www.google.com/transparencyreport/governmentrequests/ Cenzura w wyszukiwarce Google] {{lang|en}}
* [http://www.google.com/transparencyreport/governmentrequests/ Cenzura w wyszukiwarce Google] {{lang|en}}
* [[WebCensor]] - Bezpłatne cenzura plugin dla przegladarek Internetu. (ang.)
* [http://webcensorapp.com/ WebCensor] - Bezpłatne cenzura plugin dla przegladarek Internetu. (ang.)


[[Kategoria:Cenzura]]
[[Kategoria:Cenzura]]

Wersja z 11:58, 13 lut 2014

Cenzura Internetu według Reporterów Bez Granic[1]

     Wszechobecna cenzura

     Znaczna cenzura

     Selektywna cenzura

     Internet pod nadzorem

     Brak dowodów na cenzurę

     Brak danych

Cenzura w Internecie − prowadzona przez rządy niektórych krajów lub przez samych dostawców internetu (ISP) działalność, mająca na celu zablokowanie dostępu do pewnych treści zawartych w Internecie obywatelom lub grupom obywateli.

Podstawową własnością cenzury internetowej jest brak międzynarodowych granic Internetu: mieszkańcy kraju blokującego pewne informacje, mogą je znaleźć na stronach internetowych hostowanych poza granicami kraju. Rząd może ograniczać obywatelom dostęp do tych treści, nawet jeśli znajdują się poza granicami kraju, jednak wymaga to ogromnego nakładu środków. Nie dotyczy to ochrony dzieci przed szkodliwymi treściami, w przypadku których istnieją możliwe do zrealizowania tanie i skuteczne metody umożliwiające rodzicom filtrację[2], bez stosowania cenzury[3] takie jak standard PICS/ICRA. Nie są one jednak wspierane przez prawodawstwo polskie.

Zupełne cenzurowanie jest bardzo trudne do zrealizowania (lub niemożliwe) również ze względu na anonimowość Internetu (np. podawanie fałszywych danych o sobie) lub przechowywanie danych w krajach, które nie stanowią przepisów prawa w danej dziedzinie lub sieciach typu Freenet. Opublikowane w ten sposób dane nie mogą zostać usunięte, a autor informacji nie może zostać fizycznie zlokalizowany i namierzony.

Innym rodzajem może być cenzura na grupach dyskusyjnych, zarządzanych przez moderatorów, którzy decydują o akceptacji treści opinii wyrażanych przez dyskutantów lub ich zgodności z narzuconym lub przyjętym przez uczestników regulaminem. Uczestnicy forów muszą ograniczyć swoją wolność słowa zgodnie z regulaminem lub dowolną interpretacją osób zarządzających projektem.

Często mylnie nazywa się cenzurą umożliwienie rodzicom lub jednostkom wychowawczym ograniczania dostępu do treści szkodliwych dla dzieci (pornografia, brutalna przemoc), jak również usuwanie z grup dyskusyjnych wulgarnych wypowiedzi. Są to działania podejmowane lokalnie, których celem jest poszanowanie godności człowieka w tym umożliwienie prawidłowego rozwoju psychicznego i emocjonalnego dzieci, i ograniczenie wulgarności w przestrzeni publicznej.

Cenzura Internetu w Unii Europejskiej

Obecnie w odniesieniu do całości Wspólnoty nie są prowadzone działania mające charakter cenzury[potrzebny przypis]. Od dłuższego czasu trwają natomiast prace legislacyjne w Parlamencie Europejskim, mogące, oprócz uregulowania zasad rozwoju i dostępu do Internetu, m.in. spowodować zablokowanie dostępu do informacji w Internecie obywatelom Unii Europejskiej; budzi to liczne kontrowersje[4]. Niezależnie (a jednocześnie też właśnie dlatego, że rządy państw UE nie są jak dotąd zobligowane żadnym prawem wspólnotowym w tym zakresie), poszczególne korporacje już teraz ograniczają użytkownikom w UE dostęp do istotnych nieraz usług w Internecie[5].

Zobacz też

  1. Internet Enemies Report 2012. rsf.org. [dostęp 2012-07-09]. (ang.).
  2. W3C: Platform for Internet Content Selection (PICS). W3C, 1996. [dostęp 05-01-2010]. (ang.).
  3. Paul Resnick, James Miller: PICS: Internet Access Controls Without Censorship. W3C, 1996. [dostęp 05-01-2010].
  4. por. Powiedz "STOP" cenzurze i ograniczaniu dostępu do Internetu, Telecoms Package, Chcieli dobrze? No to będą mieli gorzej
  5. zob. np. T-Mobile blokuje Skype'a

Linki zewnętrzne