Kościół św. Bartłomieja w Porębie Wielkiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Bartłomieja w Porębie Wielkiej
A-364/78 z dnia 17 października 1978[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół św. Bartłomieja
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Miejscowość

Poręba Wielka

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Bartłomieja w Porębie Wielkiej

Wezwanie

św. Bartłomieja

Położenie na mapie gminy wiejskiej Oświęcim
Mapa konturowa gminy wiejskiej Oświęcim, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Bartłomieja w Porębie Wielkiej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Bartłomieja w Porębie Wielkiej”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Bartłomieja w Porębie Wielkiej”
Położenie na mapie powiatu oświęcimskiego
Mapa konturowa powiatu oświęcimskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Bartłomieja w Porębie Wielkiej”
Ziemia50°00′30,0″N 19°16′58,6″E/50,008333 19,282944

Kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja w Porębie Wielkiej – zabytkowy[1], drewniany kościół parafialny parafii św. Bartłomieja w Porębie Wielkiej. Wybudowany w na początku XVI wieku, w 1644 dobudowano wieżę. Do dziś zachował swój niewiele odtąd zmieniony wygląd. Znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa małopolskiego.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół jest orientowany, wybudowany w architekturze późnogotyckiej. Trójbocznie zamknięte prezbiterium oraz znacznie szersza i dłuższa oraz nieco wyższa nawa na planie prostokąta są konstrukcji zrębowej, częściowo oszalowane deskami o ciemnej barwie, pobite gontem, przykryte są dwuspadowym, dwukalenicowy blaszanym dachem. Do ścian kościoła przylegają dookolne otwarte soboty, a od północy do prezbiterium zakrystia. Wieża jest konstrukcji słupowej, posiada izbicę a zwieńczona jest cebulastym ostrosłupowym hełmem.

W otoczeniu znajduje się kaplica urządzona w wysuszonym pniu starego drzewa przykrytym gontowym daszkiem.

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem w ołtarzu głównym

Wnętrze nakryte jest płaskimi stropami z zaskrzynieniami. Późnogotyckie portale wejściowe do nawy od południa i do zakrystii wycięte są w tzw. ośli grzbiet. Wnętrze pomalowane jest młodopolską polichromią. Na ścianach wymalowane są figury nawiązujące do Starego Testamentu, a na stropie przedstawiają sceną koronowania Matki Bożej w otoczeniu polskich świętych oraz umierającego powstańca od którego odlatuje orzeł dzierżący miecz, co jest alegorią Polski. Znajdujący się pomiędzy nawą a prezbiterium łuk tęczy jest półkolisty, wyprofilowany i nadwieszony na kroksztynach. Ołtarz główny z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem, dwa boczne ołtarze oraz ambonarokokowe, z końca XVIII wieku. Rokokowy jest również prospekt organowy z XVIII wieku, zaś chrzcielnica jest klasycystyczna. W przyziemiu wieży znajdują się liczne feretrony, m.in. przedstawiający Matkę Bożą ze scenami z żywota jej i Chrystusa. Obok nich wisi obraz Koronacji Matki Bożej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]