? (album Neny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
?
Album studyjny zespołu Nena
Wydany 1984
Nagrywany grudzień 1983
Gatunek Rock, pop rock, Neue Deutsche Welle
Wydawnictwo CBS
Album po albumie

? – drugi album zespołu Nena nagrywany w grudniu 1983 roku, a wydany 27 stycznia 1984. Zawiera 12 utworów.

Zespół zachęcony ogromnym sukcesem pierwszego albumu, postanowił nagrać drugą płytę. Jej nazwa pochodzi od tytułowego utworu. Sam utwór długo nie miał tytułu i na koncertach był przedstawiany jako piosenka bez tytułu. Wokalistka, Nena, znalazła w tym pytajniku głębszy sens i postanowiła tak właśnie nazwać tą piosenkę. Album został wyprodukowany przez Reinholda Heila i Manne Preakera. Jest on nieco inny w porównaniu do poprzedniego, muzyka na płycie jest bardziej dojrzalsza od tej wydanej rok wcześniej. Odniósł jednak wielki sukces, porównywalny z poprzednim albumem. Czołowym hitem płyty jest utwór ?. Album promowały single: ?, Rette mich oraz Lass mich dein Pirat sein.

Opis niektórych utworów[edytuj | edytuj kod]

 •  ? - piosenka skomponowana przez Uwego Fahrenkrog-Petersena, tekst natomiast napisała Nena. Zawarła tutaj swoje rozterki z punktu widzenia dziewczyny, która nagle znalazła się w samym środku dżungli, zwanej show-biznesem, i próbuje w tym wszystkim odnaleźć samą siebie, oraz to, co jest dla niej naprawdę ważne.
 • Lass mich den Pirat sein - tekst tej „pirackiej ballady” napisał perkusista Rolf Brendel, który również skomponował melodię. Było to jego wyznanie miłosne dla Neny – odpowiedź na jej ubiegłoroczny hit Leuchtturm. Piosenka stała się inspiracją do słynnej foto-sesji z Brava, w której cały zespół przebrany był za piratów.
 • Rette mich - Carlo opisał tutaj swoją samotność podczas tras koncertowych.

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

 1. Rette mich - 3:16
 2.  ? - 4:30
 3. Das Land der Elefanten - 3:41
 4. Unerkannt durchs Märchenland - 3:20
 5. Küss mich wach - 2:41
 6. Lass mich dein Pirat sein - 4:50
 7. Ich häng an dir - 4:12
 8. Sois bienvenu - 3:21
 9. Keine Antwort - 3:17
 10. Der Bus is' schon weg - 0:15
 11. Es regnet - 4:44
 12. Der Anfang vom Ende - 3:52