Águas de Março

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Águas de Março (ang. Waters of March) – piosenka (bossa nova) napisana w 1972 roku przez brazylijskiego muzyka Antonio Carlosa Jobima, który jest autorem zarówno portugalskiej, jak i angielskiej wersji.

W roku 2001 Águas de Março została wybrana najlepszą brazylijską piosenką wszech czasów. W ankiecie przeprowadzonej przez znany brazylijski dziennik Folha de São Paulo wzięło udział 200 brazylijskich dziennikarzy, muzyków i artystów.

Tekst piosenki nie przedstawia jakiejś historii, lecz jest raczej strumieniem obrazów, które tworzą kolaż - prawie każdy wers zaczyna się od „É...” („To (jest)...”).

W portugalskiej wersji utworu można znaleźć liczne specyficzne odniesienia do szeroko pojętej kultury brazylijskiej, które zostały celowo usunięte z wersji angielskiej. Piosenka ma w swej wymowie przedstawiać przebieg losów człowieka, ich przepływ, ulotność i afirmację życia.

W Rio de Janeiro marzec jest najbardziej deszczowym miesiącem, kiedy często dochodzi do podtopień w różnych częściach miasta, stąd - jak się przypuszcza - mógł powstać tytuł piosenki.

Ważniejsze wykonania piosenki Águas de Março/Waters of March[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]