Álvar Núñez Cabeza de Vaca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik Álvara Núñeza Cabezy de Vaca w Houston
Trasa wyprawy Álvara Núñeza Cabezy de Vaca

Álvar Núñez Cabeza de Vaca (ur. 1491 w Jerez de la Frontera, zm. 1559 w Sewilli) − hiszpański podróżnik, odkrywca i konkwistador, uczestnik wyprawy dowodzonej przez Pánfilo de Narváeza[1]. Autor relacji podróżniczej Naufragios i utworu Commentarios.

Wsławił się pieszą wędrówką w latach 1529-1536, kiedy to przeszedł z trzema towarzyszami od ujścia Missisipi do Kalifornii częstokroć więziony przez Indian. On to właśnie rozpowszechnił w Hiszpanii legendę o Siedmiu Miastach Ciboli na terenie dzisiejszego stanu Nowy Meksyk, których później bezskutecznie poszukiwał Francisco Vásquez de Coronado.

W roku 1541 na czele 400-osobowego oddziału wyruszył z przybrzeżnej wyspy Santa Catarina i przeszedł w poprzek południową Brazylię, do Asunción w Paragwaju, odkrywając po drodze wodospady Iguaçu. Dzięki doświadczeniu Cabezy, który potrafił nawiązać dobre stosunki z Indianami, wyprawa nie poniosła strat w ludziach.

W 1545 roku, w wyniku intryg politycznych, został aresztowany przez samozwańczego gubernatora Dominga de Iralę i odesłany w kajdanach do Hiszpanii. Ostatecznie został uniewinniony i zajął się spisywaniem relacji ze swoich podróży.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Alvar Nunez Cabeza de Vaca, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2017-06-09] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • I.P. Magidowicz: Historia poznania Ameryki Środkowej i Południowej. Warszawa: 1979. ISBN 83-01-00101-1.
  • Carl Waldman i Alan Wexler: Encyclopedia of Exploration: Volume I, The Explorers. New York: 2003. ISBN 0-8160-4678-6.