Ángel Matos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ángel Matos
Data i miejsce urodzenia 24 grudnia 1976
Kuba Holguín
Dyscypliny taekwondo
Dorobek medalowy
Igrzyska olimpijskie
Złoto Sydney 2000 kat. 80 kg
Igrzyska Panamerykańskie
Złoto Rio de Janeiro 2007 kat. 80 kg

Ángel Valodia Matos Fuentes (ur. 24 grudnia 1976 w Holguín) jest byłym zawodnikiem taekwondo. Otrzymał złoty medal na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2000 w Sydney[1], a w 2007 zdobył kolejny złoty medal podczas rozgrywek Igrzysk Panamerykańskich 2007 w Rio de Janeiro.

Światowa Federacja Taekwondo zdyskwalifikowała dożywotnio Matosa oraz jego trenera za incydent, który miał miejsce podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Zawodnik kopnął ze złości sędziego w twarz po przegranej walce z Kazachem Armanem Chilmanovem o brązowy medal olimpijski w taekwondo w kategorii +80 kg. Decyzja o dyskwalifikacji została zatwierdzona przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Skandal w Pekinie[edytuj | edytuj kod]

Podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, w walce o brązowy medal, lekarze udzielający pomocy Matosowi nie zdążyli udzielić jej w regulaminowym czasie i w efekcie – przy prowadzeniu 3:2 dla Matosa – sędzia orzekł zwycięstwo Kazacha Armana Chilmanova. "Dla mnie to było oczywiste, że on nie był w stanie dalej kontynuować walki" – powiedział zwycięzca, dodając – "Jego palce w lewej nodze były złamane". Po zakończeniu walki i ogłoszeniu werdyktu trener kubański wbiegł na matę, protestując głośno w stronę sędziów. W tym czasie Matos dotknął twarzy sędziego głównego, a następnie kopnął w twarz szwedzkiego sędziego asystującego Chakir Chelbata. Biorąc pod uwagę wiele niesprawiedliwych werdyktów sędziowskich podczas Igrzysk w Pekinie, rozgoryczeni kibice zaczęli skandować "Kuba", gdy wściekły zawodnik i trener okazywali swoje niezadowolenie. "On był zbyt surowy!" – mówił później o sędzim rozgoryczony Leudis González, trener Matosa. Światowa Federacja Taekwondo wydała oświadczenie o "silnym naruszeniu ducha taekwondo oraz Zawodów Olimpijskich" przez Angela Matosa i Leudisa Gonzáleza, nakładając na nich dożywotni zakaz brania udziału we wszystkich wydarzeniach sportowych organizowanych przez Federację.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]