Éleuthère Irénée du Pont de Nemours

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Éleuthère Irénée du Pont de Nemours, urodzony jako Éleuthère Irénée du Pont 24 czerwca 1771 w Paryżu, zmarł 31 października 1834 w Filadelfii - amerykański chemik i przemysłowiec francuskiego pochodzenia. Badał produkcję czarnego prochu z Lavoisierem.

Wyróżnił się zwłaszcza podczas Rewolucji francuskiej, kiedy podczas 10 sierpnia 1792 bronił Ludwika XVI i Marii Antoniny ze swoim ojcem Pierrem Samuelem du Pont de Nemours przeciwko zbuntowanemu tłumowi. Po otarciu się o egzekucję w czasie terroru, uciekli do Stanów Zjednoczonych w 1800 roku. Założył przedsiębiorstwo DuPont, które jest obecnie dużym koncernem chemicznym.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

W młodości założył drukarnię[1]. W listopadzie 1792 utworzył periodyk Le Républicain universel, który następnie przekształcił się w Le Républicain français. W maju 1793 pracował dla Lavoisiera i Francuskiej Akademii Nauk[2]. Po przewrocie 9 thermidora został wspólnikiem Étienne'a Mejan w redakcji l'Historien[3].

Po przybyciu do Ameryki jego ojciec utworzył stowarzyszenie w celu kupna koncesji na terytorium zachodniej Wirginii i Kentucky, tego samego typu co Azyl, rolnicza kolonia założona w 1793 roku w Pensylwanii przez francuskich uciekinierów z Saint-Domingue. Skierowali się do paryskich inwestorów, jednak nie byli w stanie jej kupić, gdyż cena była dużo wyższa niż obiecano[4]. Na początku 1800 roku przybył do Rhode Island z bratem Victorem, ojcem i dziesięcioma innymi członkami stowarzyszenia. Ostatecznie osiedli w Wilmington z ich przyjacielem pułkownikiem Toussard.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pierre-Samuel Dupont de Nemours (1739-1817), data.bnf.fr [dostęp 2019-05-21].
  2. http://www.hagley.lib.de.us/library/collections/historicalref/articles/chronologyeidupont.pdf
  3. Pierre Louis Pascal de Jullian, Galerie historique des contemporaines, vol. 7, 1822, 2e éd.
  4. Dorothy Garesché Holland, The Garesche, de Bauduy, Ano des Chapelles Families : History Ano Genealogy de Launay, p. 28