Émile Faguet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Émile Faguet
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

17 grudnia 1847
La Roche-sur-Yon

Data i miejsce śmierci

7 czerwca 1916
Paryż

podpis
Odznaczenia
Oficer Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja)

Émile Faguet (ur. 17 grudnia 1847 w La Roche-sur-Yon, zm. 7 czerwca 1916) – francuski pisarz i krytyk literacki, publicysta, historyk myśli politycznej[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w La Roche-sur-Yon, lecz dorastał i pobierał nauki w Paryżu. Studiował w École normale supérieure w Paryżu. Przez pewien czas pracował jako nauczyciel gimnazjalny w La Rochelle i Bordeaux. Obronił doktorat z literatury i rozpoczął pracę jako nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Paryskim specjalizujący się w historii literatury. W 1897 uzyskał tytuł profesora[1]. Od 1900 był członkiem Akademii Francuskiej (zajmował fotel 3).

Został odznaczony medalem Legii Honorowej w klasie Oficera[2] Zmarł 7 czerwca 1916 w Paryżu, a jego zwłoki pochowane zostały na cmentarzu Montparnasse.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Krytyka literacka[edytuj | edytuj kod]

Faguet jest autorem monografii Voltaire’a (1894), Gustave Flauberta (1899), André Chéniera (1902), Émile Zoli (1903) oraz cyklów studiów na temat literatury XVII, XVIII i XIX wieku. Napisał także wiele prac na temat dramatu klasycystycznego i romantycznego (Corneille, 1885), liberalizmu, pacyfizmu oraz feminizmu.

Filozofia[edytuj | edytuj kod]

Jest również autorem dziesięciotomowego wywodu filozoficznego pt. Dziesięć przykazań miłości zdradzającego racjonalizm myśli autora. Dzieło na język polski częściowo przełożył Antoni Lange (tomy: Kochaj samego siebie, Kochaj kobietę, Kochaj rodzinę (ojca matkę i dzieci), Przyjaźń, Kochaj ojczyznę, Kochaj starców; nie przetłumaczono na język polski: Kochaj pracę, Kochaj prawdę, Kochaj obowiązki, Bóg).

Myśl polityczna[edytuj | edytuj kod]

W późniejszym okresie swojego życia Faguet zajął się również filozofią polityczną. Uznawany jest za autora schyłkowego liberalizmu klasycznego, krytykującego wiele z elementów tej doktryny, m.in. wiarę w postęp, nadmierny indywidualizm, opieranie praw człowieka na prawie naturalnym, ograniczenie ingerencji państwa w sferę autonomii jednostek. Dopuszczał możliwość ograniczenia przez państwo podstawowych praw i wolności (np. wolność prasy czy zrzeszeń) w imię bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego. . Był również krytycznie nastawiony wobec demokracji, wskazując, że nie wszyscy obywatele nadają się do rządzenia, a ustrój ten promuje przeciętniactwo i niekompetencje[3].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Chojnicka 1999 ↓, s. 156.
  2. Émile FAGUET. Akademia Francuska. [dostęp 2022-03-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-06)]. (fr.).
  3. Chojnicka 1999 ↓, s. 156-157.

Bibliografia przedmiotowa[edytuj | edytuj kod]

  • Krystyna Chojnicka, Faguet Émile, [w:] Michał Jaskólski (red.), Słownik historii doktryn politycznych, t. 2, Warszawa: Wydawnictwo Sejmowe, 1999, s. 156-157.