Éric Moussambani

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Éric Moussambani (ur. 31 maja 1978) – pływak z Gwinei Równikowej. W mediach nadano mu przydomek Węgorz (ang. Eric The Eel).

Moussambani zyskał sobie światową sławę, kiedy podczas letnich Igrzysk Olimpijskich w Sydney w 2000 pokonał 100 metrów stylem dowolnym w czasie 1.52.72 – dwukrotnie wolniejszym od najszybszych rywali, gorszym także od rekordu świata Iana Thorpe’a na 200 metrów.

Moussambani nie musiał osiągać minimum olimpijskiego, aby zakwalifikować się na Igrzyska – był jednym z beneficjentów tak zwanej dzikiej karty. Pewnym usprawiedliwieniem olimpijskiej postawy Moussambaniego mógł być fakt, że do olimpijskiego finału nigdy nie widział basenu o 50-metrowej długości, a więc obiektu takiego, na jakim przyszło mu rywalizować. Moussambani trenował głównie w najlepszym w swoim kraju obiekcie – basenie w stołecznym hotelu o długości 20 m.

Moussambani w ciągu czterech lat dzielących go od następnych Igrzysk uczynił znaczące postępy – uzyskał rekord życiowy niższy niż 60 sekund. Pomimo tego, nie wystąpił na nich z powodu kłopotów związanych z uzyskaniem wizy wjazdowej.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]