Île des Faisans

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Île des Faisans
Ilustracja
Widok na Île des Faisans z mostu na rzece Bidasoa. Po lewej Irún w Hiszpanii, po prawej Hendaye we Francji.
Kontynent

Europa

Państwo

 Hiszpania
 Francja

Akwen

Zatoka Biskajska

Powierzchnia

0,00682 km²

Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa konturowa Hiszpanii, u góry znajduje się punkt z opisem „Île des Faisans”
Ziemia43°20′34″N 1°45′56″W/43,342778 -1,765556

Île des Faisans[a] (fr. także Île de la Conférence, hiszp. Isla de los Faisanes, bask. Faisaien uhartea lub Konpantzi) – mała wyspa na Bidasoa, rzece granicznej między Hiszpanią a Francją. Najmniejsze kondominium na świecie.

Najsłynniejszym wydarzeniem, jakie rozegrało się na wyspie Faisans było spotkanie w 1660 roku młodego króla Francji, Ludwika XIV, z jego wujem, królem Hiszpanii Filipem IV, z okazji zaślubin Ludwika z infantką, Marią Teresą, córką Filipa IV i Elżbiety Francuskiej.

Rok wcześniej małżeństwo to było przedmiotem negocjacji kardynała Mazarina i don Luisa de Haro, w ramach trzymiesięcznej konferencji (24 spotkania między 13 sierpnia i 7 listopada 1659, dniem zaślubin królewskich), równoległych do negocjacji w sprawie traktatu pokojowego zwanego traktatem pirenejskim. Od tej konferencji wywodzi się druga nazwa wyspy: Île de la Conférence. 5 i 6 czerwca 1660 Ludwik XIV i Filip IV spotkali się na wyspie, aby potwierdzić traktat pokojowy i małżeństwo, które zostało uroczyście zawarte w niedalekim Saint-Jean-de-Luz.

W 1861 roku oba kraje wspólnie ufundowały pomnik upamiętniający konferencję z 1659.

Spotkanie Ludwika XIV oraz Filipa IV na Île des Faisans w 1660

Od czasu traktatu pirenejskiego wysepka jest kondominium Francji i Hiszpanii, które sprawują zwierzchność nad wyspą na zmianę przez 6 miesięcy. Kondominium jest zarządzane przed dwóch wicekróli, oficerów marynarki wojennej, z których jeden jest dowódcą bazy Adour we Francji, drugi zaś bazy w Fuenterrabía i San Sebastián w Hiszpanii.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Nazwa oznacza „wyspę bażantów”.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Delpont Hubert, Parade pour une Infante, le périple nuptial de Louis XIV à travers le Midi de la France (1659-1660). 2007, 240 s.