Ósemka angielska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stół do ósemki angielskiej w ustawieniu początkowym.

Ósemka angielska (ang. english pool lub english eight-ball) to mało popularna odmiana bilardu, a właściwie wariant zwykłej ósemki. Bez względu na nazwę, zaliczana do bilardów amerykańskich. Jest bardzo popularna w Wielkiej Brytanii oraz w Irlandii, gdzie jest nazywana bilardem irlandzkim (ang. irish pool).

Oficjalną regulacją międzynarodowych zasad ósemki angielskiej zajmuje się EPA (ang. English Pool Association – Stowarzyszenie ósemki angielskiej).

Zasady[edytuj | edytuj kod]

Zasady ósemki angielskiej są właściwie identyczne jak w zwykłej ósemce. Grę rozgrywa się na identycznym stole, o wymiarach 100 x 50 cali (2,54 x 1,27 m). Bile mają średnicę 57 mm. Jedyna różnica polega na tym, że nie ma ponumerowanych bil połówek i całości, jest tylko siedem bil czerwonych, siedem bil żółtych, jedna czarna - decydująca - oraz oczywiście rozgrywająca biała bila. W ósemce angielskej nie deklaruje się łuzy, do której ma wpaść bila .

Rozpoczęcie gry[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywkę rozpoczyna się od tzw. "rozbicia", czyli uderzenia białą bilą w bile pozostałe, ułożone w trójkąt. Kiedy bile są rozbite, drugi gracz ma prawo wybrać sobie kolor bil - czerwony lub żółty - i następnie wbija bile w danym kolorze (kiedy podczas rozbicia do łuzy wpadnie jakaś bila, gracz który rozbijał otrzymuje automatycznie kolor w jakim ona była. Jeżeli bile dwóch kolorów naraz, ten który rozbijał może sobie wybrać). Jeżeli podczas rozbicia wpadnie czarna bila, nie liczy się to jako faul i bile są ustawiane w trójkącie po raz kolejny.

Przebieg gry oraz faule[edytuj | edytuj kod]

Najważniejszą bilą jest bila czarna, która decyduje o zwycięstwie. Kiedy podczas meczu przypadkowo wpadnie ona do łuzy, gracz, który ją wbił, przegrywa całą partię. Gdy gracz wbił wszystkie bile swojego koloru, deklaruje on łuzę i wbija do niej czarną. Jeżeli to zrobi, wygrywa mecz.

Faul i odejście od stołu następuje wtedy, gdy:

  • gracz wbije bilę przeciwnika jako pierwszą (w sytuacji, kiedy jako pierwsza wpada właściwa bila, a bila przeciwnika jako druga, faul się nie liczy);
  • gracz nie wbije żadnej bili;
  • gracz wbije białą bilę (w sytuacji; kiedy biała wpada do łuzy, następuje biała z ręki - drugi gracz może ją sobie ustawić w dowolnym miejscu za tzw. "linią bazy");
  • gracz nie trafi w żadną bilę.
  • co najmniej cztery bile podczas rozbicia nie dotkną bandy.

Po faulu przeciwnik otrzymuje dwie kolejki - kiedy pierwszy raz nie uda mu się wbić bili, może to zrobić drugi raz. Kiedy gracz popełni trzy faule z rzędu, przegrywa mecz (tzw. zasada trzech fauli).

W ósemce angielskiej nie są przyznawane żadne punkty.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]