Černá hora (Karkonosze)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Černá hora
Ilustracja
Černá hora widziana z Trutnova
Państwo

 Czechy

Położenie

Jańskie Łaźnie

Pasmo

Sudety,
Karkonosze,
Černohorská hornatina

Wysokość

1299 m n.p.m.

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, u góry nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Černá hora”
Ziemia50°39′09,03″N 15°44′30,14″E/50,652508 15,741706

Černá hora (niem. Schwarzenberg, Spiegelkoppe, 1299 m n.p.m.) – wzniesienie w Sudetach Zachodnich w czeskiej części Karkonoszy.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie położone jest na południowy wschód od Pecu pod Sněžkou, w południowo-wschodniej części Karkonoszy, na obszarze czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego (czes. Krkonošský národní park – KRNAP).

Jest to jedno z wyższych wzniesień w bocznym grzbiecie odchodzącym od Czeskiego Grzbietu w masywie Luční hora. Grzbiet ten nosi nazwę Černohorská hornatina i wchodzi w skład tzw. Grzbietów Południowych (Krkonošské rozsochy). Na północnym zachodzie poprzez Slatinną stráň i Przełęcz Sokol łączy się z Liščí horą.

Masyw ma kopulasty kształt z niewyraźnie zaznaczonym, płaskim szczytem, o dość łagodnych zboczach w części szczytowej. W masywie Czarnej Góry zaznacza się drugie, niższe wzniesienie Světlá (1244 m n.p.m.), znajdujące się w bocznym ramieniu, odchodzącym od głównego wierzchołka ku północy, a później skręcającym na wschód. Oba wzniesienia oddziela głęboka dolina, którą płynie Černohorský potok. Zbocza: południowe, zachodnie i wschodnie od szczytu do poziomu (1250 m n.p.m.) opadają łagodnie, a potem stromo schodzą do dołu. Zbocze północne, łagodnie schodzi w kierunku Světlej.

Budowa geologiczna[edytuj | edytuj kod]

Góra zbudowana jest ze skał metamorficznych należących do metamorfiku południowych Karkonoszy, głównie z łupków krystalicznych.

Roślinność[edytuj | edytuj kod]

Zbocza w całości porośnięte lasem regla górnego. Wzniesienie przekracza górną granicę lasu (1250 m n.p.m.) więc w szczytowej partii pojawia się kosodrzewina. W rozległych zaroślach na zboczach góry zachowały się na polanach i porębach enklawy łąkowe. Na północ od wierzchołka, na ramieniu odchodzącum ku Světlej znajduje się obszerne torfowisko Černohorské rašeliniště.

Ochrona przyrody[edytuj | edytuj kod]

Masyw położony jest na obszarze czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego (Krkonošský národní park, KRNAP).

Na bocznym ramieniu, odchodzącym w kierunku Světlej znajduje się rezerwat przyrody Černohorské rašeliniště ze ścieżką przyrodniczą.

Zagospodarowanie[edytuj | edytuj kod]

Na południowo-wschodnim zboczu położony jest ośrodek narciarski, w którego skład wchodzi kolej gondolowa, którą można dojechać na górę z miejscowości Jańskie Łaźnie. Na szczycie góry znajduje się nadajnik telewizyjny.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Niesamowity spacer w koronach drzew - wieża widokowa w Czarnej Górze. [w:] Jelenia Góra nasze miasto [on-line]. 2017-06-23. [dostęp 2017-12-29].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Mapa turystyczna Karkonosze polskie i czeskie 1:25 000, Wydawnictwo "Plan", Jelenia Góra, ISBN 83-88049-26-7
  • Krkonoše-východ. turistická a lyžařská mapa 1:25 000, Nakladelství ROSY, 1995, 80-85510-29-4

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]