Čertův mlýn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Čertův mlýn
Ilustracja
Čertův mlýn (po prawej), widok z przełęczy Pustevny
Państwo  Czechy
Położenie Czeladna, Prostřední Bečva
Pasmo Beskid Śląsko-Morawski, Karpaty
Wysokość 1206 m n.p.m.
Położenie na mapie Beskidu Śląskiego
Mapa konturowa Beskidu Śląskiego, na dole po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Čertův mlýn”
Ziemia49°29′22″N 18°18′06″E/49,489444 18,301667

Čertův mlýn (1206 m n.p.m., pol. Diabelski Młyn) – szczyt w Beskidzie Śląsko-Morawskim w Czechach.

Diabelski Młyn wznosi się w głównym grzbiecie tzw. Radhošťskiej hornatiny (czyli Radhošťských Beskidów), ok. 2,5 km na wschód od Pustewien i ok. 1 km na południowy zachód od szczytu Kněhyni. Leży w głównym wododziale europejskim, rozdzielającym tu dorzecza Odry i Dunaju. Jest zwornikiem, w którym od wspomnianego grzbietu odgałęzia się ku północnemu wschodowi ramię Kněhyni. Przez wierzchołek Diabelskiego Młyna biegnie granica między powiatami Vsetín (miejscowość Prostřední Bečva, na południowym zachodzie) i Frydek-Mistek (miejscowość Čeladná). Jest on w ten sposób najwyższym szczytem kraju zlińskiego.

Masyw Diabelskiego Młyna budują potężne ławice piaskowców godulskich. W partiach szczytowych i na południowym grzbiecie szereg złomisk, wychodni i rozpadlin skalnych. Pod samym szczytem długi na ok. 50 m kamienisty żleb. Na stokach szereg starych osuwisk. Ok. 600 m na południe od wierzchołka źródło.

Cały masyw Diabelskiego Młyna jest porośnięty lasami. Dominują w nich buki i jawory, a w wyższych położeniach świerki. Lasy te są obecnie znacznie uszkodzone imisjami przemysłowymi. Od 1989 r. partie szczytowe góry obejmuje rezerwat przyrody Kněhyně-Čertův mlýn o powierzchni 195,02 ha.

Nazwa góry, według miejscowej legendy, pochodzi od młyna, który miał postawić diabeł u wylotu wspomnianego wyżej żlebu.

2 listopada 1944 r. w masywie Diabelskiego Młyna została zaatakowana przez wojska niemieckie 1. Brygada Partyzancka Jana Žižky. Po rozpaczliwej obronie i poniesieniu znacznych strat udało jej się wycofać w rejon Gór Hostyńskich. Pomnik upamiętniający te wydarzenia znajduje się na tzw. Partyzanckiej Łące w siodle między Diabelskim Młynem a Kněhyniami.

Na szczyt Diabelskiego Młyna prowadzą znakowane szlaki turystyczne z Čeladnej, Górnej Beczwy i Pustewien.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Anders Ota, Bača Jaroslav, Baláš Miloslav i in.: Beskydy. Turistický průvodce ČSSR, svazek 8, wyd. Olympia, Praha 1982;