Łódź Art Center

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Łódź Art Center
Państwo  Polska
Data założenia 2005
Nr KRS 0000246599
Dziedzina ośrodek kultury
Dyrektor Michał Piernikowski
Adres ul. Tymienieckiego 3, Łódź
Położenie na mapie Łodzi
Mapa lokalizacyjna Łodzi
Łódź Art Center
Łódź Art Center
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Łódź Art Center
Łódź Art Center
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa lokalizacyjna województwa łódzkiego
Łódź Art Center
Łódź Art Center
Ziemia51°44′55,0″N 19°27′48,2″E/51,748611 19,463389
Strona internetowa
ARTbus na ulicach Łodzi, 2006 r.

"Łódź Art Center" Międzynarodowe Centrum Sztuki w Łodzi – kulturalno-artystyczny ośrodek działający w kompleksie pofabrycznym przy ul. Tymienieckiego 3 w Łodzi.

Historia i działalność[edytuj | edytuj kod]

Centrum powstało w roku 2005 z inicjatywy Fundacji Edukacji Wizualnej oraz artystów związanych z Międzynarodowym Muzeum Artystów. Wydarzenia tu organizowane – zwłaszcza Łódź Biennale czy Fotofestiwal – udowodniły, że industrialna atmosfera sprzyja projektom kulturalnym. Łódź Art Center powstało w 9 halach o łącznej powierzchni ponad 8 tys. m2 odrestaurowanej, XIX-wiecznej fabryki – części dawnego imperium Karola Scheiblera. Odnowione pomieszczenia zdobyły tytuł „Wnętrza Roku 2004” przyznawany przez łódzkich architektów za najlepszą rewitalizację zabytków.

Poza cyklicznymi wydarzeniami w Łódź Art Center odbywają się wystawy indywidualne, wernisaże, konferencje i warsztaty edukacyjne. Do najsłynniejszych festiwali organizowanych na terenie Centrum Artystycznego Tymienieckiego 3 należy Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi – Fotofestiwal oraz działający od 2007 roku Międzynarodowy Festiwal Designu – Lodz Design. Centrum organizuje także projekty artystyczne i promocyjne wspólnie z instytucjami kultury z Łodzi i innych miast polskich. Jednym z podstawowych elementów jest współpraca z miastami partnerskimi, zagranicznymi galeriami oraz indywidualnymi kuratorami.

Fundacja Łódź Art Center jest również inicjatorem i jednym z partnerów (wspólnie z Urzędem Miasta Łodzi i Stowarzyszeniem Chorea) powołania Art Inkubatora w Łodzi.

Łódź Art Center tworzone jest przez grupę animatorów kultury, specjalistów od promocji i kuratorów, którzy w swoich działaniach zmierzają do utrwalenia wizerunku Łodzi jako miasta nowoczesnego i przyjaznego kulturze. Najistotniejszym posunięciem w tym kierunku były starania o zdobycie tytułu Łódź – Europejska Stolica Kultury 2016. Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli Krzysztof Candrowicz i Michał Piernikowski.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]