Łódzka „ośmiornica”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Łódzka "ośmiornica")
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Łódzka „ośmiornica” (grupa łódzka) – zorganizowana grupa przestępcza wykryta przez organy ścigania w czerwcu 1999 roku w Łodzi[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Grupa powstała na bazie struktur przestępczych istniejących od 1993, założonych przez Ireneusza Jesionowicza, ps. Gruby Irek. Gangster na zlecenie innych członków łódzkiej ośmiornicy został zastrzelony w wigilię Bożego Narodzenia 1997 w Zgierzu koło Łodzi, a kierownictwo w grupie przejęli Tadeusz M., ps. Tato vel Materac i Mariusz K. Związek przestępczy wyłudzał od firm towary na tzw. odroczony termin płatności i dokonywał oszustw podatkowych przy produkcji niskiej jakości wina, a także zabójstw, rozbojów i uprowadzeń dla okupu.

Prawą ręką szefów byli Krzysztof Jędrzejczak, ps. Jędrzej oraz Wojciech S. Są oni oskarżeni m.in. o współudział w zabójstwie Ireneusza Jesionowicza, ps. Gruby Irek oraz zlecenie zabójstwa Nikodema Skotarczaka, ps. Nikoś – domniemanego szefa trójmiejskiego świata przestępczego[2]. Grupie zarzuca się również uprowadzenia biznesmenów z Opoczna, Tomaszowa Mazowieckiego i Konstantynowa Łódzkiego[3].

W ramach winiarskiej działalności członkowie gangu wykorzystywali lukę w prawie, unikając w ten sposób płacenia podatku akcyzowego i VAT. W latach 1997–1999 kilkadziesiąt firm winiarskich uszczupliło podatek akcyzowy i VAT w łącznej wysokości ponad 60 mln zł; sądy skazały za to kilkadziesiąt osób. W sumie w różnych wątkach łódzkiej ośmiornicy oskarżonych zostało ponad 200 osób. Wśród nich są gangsterzy, ale także m.in. biznesmeni, księgowi, były urzędnik ministerstwa rolnictwa, byli urzędnicy skarbowi, funkcjonariusze służby więziennej, lekarze i brokerzy ubezpieczeniowi[4].

W czerwcu 2006 Sąd Okręgowy w Łodzi skazał 15 oskarżonych na kary od roku do dożywotniego pozbawienia wolności. Najwyższą karę sąd wymierzył byłemu mistrzowi świata juniorów w strzelectwie Robertowi R., oskarżonemu o zabójstwo i usiłowanie zabójstwa gangsterów na zlecenie grupy. Na kary 25 lat pozbawienia wolności skazani zostali trzej gangsterzy: szef grupy Marek Warczyk, Sławomir W. i Krzysztof B., oskarżeni m.in. o zabójstwa lub zlecanie zabójstw. Czterech innych oskarżonych sąd skazał na 15 lat, a pozostałych na kary od roku do 10 lat.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Violetta Krasnowska: Łódzka Ośmiornica. Wprost 24, 11 lipca 1999. [dostęp 2018-08-05].
  2. Szefowie ośmiornicy skazani. TVN24.pl, 11 października 2007. [dostęp 2018-08-05].
  3. Tomasz Nowak: Koniec „ośmiornicy”. TVP Łódź, 9 maja 2006. [dostęp 2009-01-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-01-17)].
  4. Łódź: Proces apelacyjny gangsterów zbrojnego ramienia „ośmiornicy”. Money.pl, 13 listopada 2007. [dostęp 2009-01-19].