Łąkówka wspaniała

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Łąkówka wspaniała
Neophema splendida[1]
(Gould, 1841)
Samiec
Samiec
Samica
Samica
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Infragromada neognatyczne
Rząd papugowe
Rodzina papugi wschodnie
Rodzaj Neophema
Gatunek łąkówka wspaniała
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Łąkówka wspaniała (Neophema splendida) – gatunek australijskiego ptaka z rodziny papug wschodnich (Psittaculidae). W naturze występuje na suchych obszarach Australii Południowej. Mimo nietypowych wymagań (jako gatunek półpustynny nie znosi wilgoci) jest często spotykana w wielu prywatnych hodowlach w Europie. Uratowany od zagłady przez hodowców belgijskich i holenderskich[3].

Cechy gatunku 
Upierzenie obydwu płci jest dość podobne, z przewagą błękitu i zieleni, choć dymorfizm płciowy jest wyraźny. Samca wyróżnia szkarłatna plama na piersi oraz więcej koloru turkusowego na głowie. Poza tym, podobnie jak u samicy ma niebieskie zewnętrzne krawedzie skrzydeł, zielony grzbiet i wierzch ogona oraz żółty brzuch i spód sterówek. Barwy samicy są nieco mniej intensywne, a zieleń występuje również na piersi i na tyle głowy. Młode ptaki są podobne do samicy, tylko bardziej matowe. Hodowcy uzyskali też odmiany niebieskie i żółte, choć są one bardzo rzadkie[4].
Wymiary średnie 
Długość ciała: 18-21 cm
Biotop 
Zamieszkuje półpustynne tereny z nielicznymi drzewami oraz krzewami. Do gniazdowania potrzebuje dziupli bądź starych pni niższych drzew.
Odżywianie 
Łąkówka wspaniała odżywia się nasionami dzikich traw, które wyszukują na ziemi.
Rozród 
Samica składa zwykle 3-6 jaj[4], które następnie wysiaduje przez ok. 19 dni. Po opuszczeniu gniazda młode są jeszcze przez dłuższy czas dokarmiane przez rodziców.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Neophema splendida, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Neophema splendida. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. S.O.S i promień nadziei. W: Jan Sokołowski: Tajemnice Ptaków. Wyd. II. Warszawa: Instytut Wydawniczy "Nasza Księgarnia", 1986, s. 156-157.
  4. a b red. Władysław Kermen: Ptaki ozdobne. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1985, s. 42-43. ISBN 83-09-00857-8.