Łęgoń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Łęgoń
wieś
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 lubuskie

Powiat

wschowski

Gmina

Wschowa

Liczba ludności (2009)

222

Strefa numeracyjna

65

Kod pocztowy

67-400[2]

Tablice rejestracyjne

FWS

SIMC

0377905

Położenie na mapie gminy Wschowa
Mapa konturowa gminy Wschowa, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Łęgoń”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Łęgoń”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, blisko prawej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „Łęgoń”
Położenie na mapie powiatu wschowskiego
Mapa konturowa powiatu wschowskiego, blisko prawej krawiędzi nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Łęgoń”
Ziemia51°46′44″N 16°23′27″E/51,778889 16,390833[1]

Łęgoń (pol. hist. Łagnowo, niem. Langenau) – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie wschowskim, w gminie Wschowa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość pierwotnie związana była z Dolnym Śląskiem oraz z Wielkopolską. Miejscowość istnieje od XIV wieku lub co najmniej od wieku XV. Wymieniona została w falsyfikacie zapisanym w XV wieku pod datą 1311 jako Langenow, w 1528 Langnowo, Lagniewo, Łagnowo. Nazwa Łagnowo dawniej obejmowała dwie becne wsie Łęgoń oraz Cieniawę[3].

Miejscowość leżała na granicy Wielkopolski i Śląska. W połowie należała do opactwa cystersów w Lubiążu, a w połowie do szlachty wielkopolskiej z Korony Królestwa Polskiego. Inwentarz dóbr starostwa wschowskiego z 1758 mówi o folwarku w Łęgoniu - „wsi częścią do Polski, częścią do Śląska należącej"[3].

Wieś po raz pierwszy odnotowana została w falsyfikacie zapisanym w XV wieku datowanym na 1311, w którym Henryk książę głogowski zaświadczył, że Ramfold Filcz sprzedał za 400 grzywien wieś Łęgoń w dystrykcie Góra wraz z sądownictwem wyższym i niższym opatowi lubiąskiemu. W 1326 Jan książę ścinawski zatwierdził klasztorowi w Lubiążu posiadanie przywilejów i dóbr, m.in. wsi Łęgoń. W 1585 Łukasz Rydzyński zapisał swojej żonie Annie Rokossowskiej po 12 000 złotych posagu i wiana na Jarogniewicach i Kawczynie leżących w powiecie kościańskim, a także Świdnicy i Kowalewie w powiecie wschowskim oraz opustoszałej wsi Łęgoń w księstwie głogowskim[3].

W 1529 wieś należała do dystryktu Góra, a w 1528 i 1585 odnotowana została w księstwie głogowskim. Była wsią graniczną podzieloną na dwie części. W początku XVI wieku szczegółowo opisano okolice wsi. W 1528 miejscowość została odnotowana w recesie granicznym przy opisie granicy Wielkopolski z Dolnym Śląskiem. Przebiegała ona przez drogę z Łęgonia do Świdnicy (wtedy nazywana była Siedlnicą) w Koronie Królestwa Polskiego, a Łęgoniem znajdującym się w księstwie. Granicę wyznaczał kopiec położony poomiędzy dębem oznaczonym krzyżem, a strugą płynącą od młyna w Łęgoniu. Od kopca granica biegła do drogi z Łęgonia do Kowalewa i dalej drogą oraz strugą płynącą od młyna w Łęgoniu do młyna Zulcz, a od niego do brodu zwanego Hundsloch aż do łąki w Łęgoniu. Wójtostwo w Łęgoniu posiadali wówczas od wielu lat szlachcice z Polski. Granica pomiędzy Świdnicą, a Łęgoniem biegła dalej od brodu łęgnowskiego drogą w stronę Święciechowy i Rydzyny aż do drogi Hundsloch, która biegnie z Góry do Głogowa. Drogę tą nazywano "Polską Drogą" i stanowiła ona granicę wsi Siedlnica i Olbrachcice w Koronie Królestwa Polskiego oraz Bronie i Lęgoń w księstwie głogowskim aż do kopca narożnego dzielącego Olbrachcice, Długie, Bronie i Łęgoń[3].

W 1791 miejscowość została oznaczona na mapie Karola Perthéesa, który osobno zaznaczył folwark Langnowo oraz wieś Langenau. Folwark leżący po stronie polskiej przekształcił się w odrębną osadę, należącą do powiatu wschowskiego Korony Królestwa Polskiego, a pierwotna wieś Łęgoń (zwana wówczas Łagnowo) należała do powiatu górowskiego w księstwie głogowskim. Oba sąsiadujące ze sobą osady nosiły jednak nadal tę samą nazwę Langenau. W 1945 władze polskie nadały wsi w powiecie wschowskim nazwę Łęgoń. Natomiast wsi leżącej w powiecie górowskim nadały nazwę Cieniawa[3].

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa leszczyńskiego.

25 czerwca 2009 roku sołectwo zamieszkiwało 222 mieszkańców[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 72777
  2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2022, s. 705 [zarchiwizowane 2022-10-26].
  3. a b c d e Gąsiorowski 1992 ↓, s. 25-26.
  4. Sołectwa, Sołtysi i Rady Sołeckie. wschowa.pl, 2009-06-25. [dostęp 2009-08-12].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]