Łętowo (województwo zachodniopomorskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy wsi w woj. zachodniopomorskim. Zobacz też: inne miejscowości.
Łętowo
wieś
Państwo  Polska
Województwo  zachodniopomorskie
Powiat sławieński
Gmina Sławno
Liczba ludności  292
Strefa numeracyjna 59
Kod pocztowy 76-100
Tablice rejestracyjne ZSL
SIMC 0750340
Położenie na mapie gminy wiejskiej Sławno
Mapa lokalizacyjna gminy wiejskiej Sławno
Łętowo
Łętowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Łętowo
Łętowo
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Łętowo
Łętowo
Położenie na mapie powiatu sławieńskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu sławieńskiego
Łętowo
Łętowo
Ziemia54°16′55″N 16°48′55″E/54,281944 16,815278

Łętowo (kaszb. Łentowò, niem.: Lantow) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim, w gminie Sławno nad jeziorem Łętowo.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Najstarszymi właścicielami Łętowa byli joannici. W 1321 r. na podstawie zarządzenia wicemistrza Gerharda von Botfelda, wieś została sprzedana rodzinie Massow. Około 1410 r. Henning III von Massow został wymieniony jako pan Łętowa i Żukowa. W II poł. XVII w. Massowowie byli zmuszeni pozbyć się wsi, która przeszła na własność rodziny von Zitzewitz. Przed 1690 r. przejął ją wraz z Janiewicami Adam von Podewils z Krągu. W 1719 r. Podewilsowie podzielili swoje włości na Ziemi Sławieńskiej między członków familii.

W 1784 r. w Łętowie był 1 folwark, 6 chłopów, 3 chałupników, 1 nauczyciel i 1 strażnik leśny przy 23 gospodarstwach domowych.

W 1844 r. Łętowo wraz z sąsiednimi dobrami zostało odziedziczone przez późniejszego grafa Wernera Georga von Blumenthala, dzięki jego żonie z domu Podewils. W 1874 r. ich syn Werner Graf von Blumenthal sprzedał majątek książętom Hohezollern-Sigmaringen.

W 1931 r. Książęca Administracja Hohezollernów przekazała grunty rolnicze pod osadnictwo na rzecz Pomorskiego Towarzystwa Ziemskiego (Pommersche Landgesellschaft), a w tym Łętowo wraz z 250 ha. Powstało tu 6 nowych gospodarstw osadniczych, a dzięki przebudowie budynków dworskich jeszcze 12.

Do 1945 r. Łętowo wraz Janiewicami, Gwiazdowem i Żukowem podlegało pod Urząd Administracyjny i Urząd Stanu Cywilnego w Żukowie, w powiecie Schlawe i. Pom., rejencji koszalińskiej, prowincji Pomorze.

7 marca 1945 r. oddziały radzieckie wdarły się do Łętowa. Wielu mieszkańców zostało deportowanych. W 1946 r. gospodarstwa zostały przejęte przez ludność polską, a pozostali Niemcy zostali wysiedleni.

Szkoła[edytuj | edytuj kod]

Budynek szkoły w Łętowie znajduje się w centrum wsi. Ilość uczęszczających do niej dzieci dochodziła do ponad 60. Wszystkie dzieci były ulokowane w jednym pomieszczeniu klasowym. Ostatnim niemieckim nauczycielem przed 1945 r. był Ewald Winter.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa słupskiego.

Inne miejscowości o nazwie Łętowo: Łętowo, Łętowo-Dąb

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • Der Kreis Schlawe. Ein pommersches Heimatbuch, hrsg. von Manfred Vollack, 2 Bände, Husum, 1988/1989

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]