Ła-17R

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ła-17R
Ilustracja
Dane podstawowe
Państwo  ZSRR
Producent Ławoczkin
Typ UAV
Konstrukcja metalowa
Załoga 0
Historia
Data oblotu 1963
Dane techniczne
Napęd 1 x silnik turboodrzutowy RD9-K
Wymiary
Rozpiętość 7,5 m
Długość 8,36 m
Szerokość kadłuba 0,55 m
Wysokość 3,03 m
Masa
Startowa 3100 kg
Paliwa 880 l
Osiągi
Prędkość maks. 876 km/h
Pułap 7000 m
Zasięg 500 km
Dane operacyjne
Użytkownicy
 ZSRR
Rzuty
Rzuty samolotu

Ła-17R (ros. Ла-17Р) – radziecki, rozpoznawczy, bezzałogowy aparat latający (UAV – Unmanned Aerial Vehicle) opracowany przez biuro konstrukcyjne OKB 301 Ławoczkina. Wykorzystywany również jako cel latający.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ła-17R powstał na bazie samolotu celu Ła-17M. Pracę nad bezzałogowym samolotem rozpoznawczym oznaczonym jako "produkt 204" rozpoczęły się pod koniec 1960 roku, a w 1963 roku rozpoczęto produkcje seryjną w zakładzie Nr 475 w Smoleńsku. W 1964 roku aparat wszedł na uzbrojenie Armii Czerwonej pod oznaczeniem Ła-17R. Produkcja seryjna trwała tylko trzy lata i zakończyła się w 1966 roku. Na początku lat 70. XX wieku Ła-17R został wycofany z arsenałów i zastąpiony aparatem Tu-143 Rejs.

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Był to całkowicie metalowy jednopłat z prostym, centralnie umieszczonym skrzydłem. Usterzenie pionowe i poziome miało również prostokątny obrys. Na pierwszy rzut oka od wariantu Ła-17M różnił się tylko brakiem owiewek na końcach skrzydeł. Kadłub o okrągłym przekroju podzielony był na sekcję, w sekcji dziobowej umieszczone było wyposażenie rozpoznawcze oraz systemy kierowania lotem: dwa aparaty fotograficzne AFABA-40 i AFABA-21. Pierwszy z aparatów przeznaczony był do wykonywania zdjęć z dużej wysokości i fotografował obszar o bokach równych 15 km. Drugi aparat fotografował obszar o boku 3–4 km z małej wysokości. Samolot mógł również przenosić kamerę telewizyjną Czybis i zestaw czujników do oznaczania skażenia promieniotwórczego Sigma. W drugiej sekcji kadłuba umieszczony był zbiornik paliwa. Sekcje kadłuba były ze sobą spawane podczas ostatecznego montażu. Pod kadłubem w podwieszonej gondoli, znajdował się silnik turboodrzutowy. W celu ułatwienia transportu, skrzydła i usterzenie można było składać. Aparat posiadał programowanego autopilota AP-73 lub nowocześniejsze wersje AP-122.

Służba[edytuj | edytuj kod]

Samolot startował z wyrzutni umieszczone na samochodzie ciężarowym ZIŁ-134K, wyrzutnia otrzymała oznaczenie SATR-1. Start wspomagany był rakietowymi przyspieszaczami. Start i lot do celu mógł odbywać się w trybie autonomicznym po wcześniejszym zaprogramowaniu trasy, fotografowanie, powrót i lądowanie kontrolowane było ze stanowiska naziemnego. Kierowanie za pomocą komend radiowych mogło objąć cały profil lotu. Samolot lądował na brzuchu specjalnie w tym celu wzmocnionej gondoli silnika.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]