Łada (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Łada
Ilustracja
Rzeka Biała Łada w środkowym biegu
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Rzeka
Długość 56,5 km
Powierzchnia zlewni

507 km²

Źródło
Miejsce we wsi Chrzanów
Wysokość

260 m n.p.m.

Współrzędne

50°46′04″N 22°36′36″E/50,767778 22,610000

Ujście
Recypient

Tanew

Miejsce w pobliżu wsi Łazory
Wysokość

171 m n.p.m.

Współrzędne

50°27′56″N 22°33′13″E/50,465556 22,553611

Szlak
RiverIcon-Spring.svg 56,5 stawy na pn.-zach. od Goraja
247 m n.p.m.
RiverIcon-AffluentL.svg Czarna Łada
RiverIcon-delta.svg 0
w pobliżu wsi Łazory
Położenie na mapie powiatu biłgorajskiego
Mapa konturowa powiatu biłgorajskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Łada (w górnym biegu Biała Łada) – rzeka, prawy dopływ Tanwi; płynie z Roztocza Zachodniego przez Równinę Biłgorajską w woj. lubelskim, w powiatach janowskim i biłgorajskim oraz na krótkim odcinku niżańskim (woj. podkarpackie).

Łada wypływa jako Biała Łada (dawniej Łada Polska) we wsi Chrzanów Pierwszy (część wsi Chrzanów, województwo lubelskie). W okolicy miejscowości Sól (powiat biłgorajski) rzeka przyjmuje swój największy (lewy) dopływ Czarną Ładę (dawniej Łada Ruska) i przybiera nazwę Łada. Długość Łady (od źródeł Białej Łady) wynosi 56,5 km. Płynie ona z północy na południe i przepływa m.in. przez Goraj, Wolę Radzięcką i miasto Biłgoraj. Rzeka uchodzi do Tanwi we pobliżu wsi Łazory na wysokości 170 m n.p.m.

Czarna Łada jest rzeką krótszą; płynie ze wschodu na zachód, również przepływa przez Biłgoraj, jej źródła znajdują się w okolicy wsi Margole (powiat biłgorajski, gmina Aleksandrów).

Dopływy:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]