Lado Gudiaszwili

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Łado Gudiaszwili)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lado (Włodzimierz) Gudiaszwili (gruz. ლადო გუდიაშვილი, ur. 18 marca 1896 w Tbilisi, zm. 20 lipca 1980 tamże) – malarz, grafik i scenograf gruziński.

Urodził się w rodzinie kolejarza. W latach 1910–1914 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Tbilisi, potem pracował jako nauczyciel rysunku w gimnazjum.

W latach 1914–1918 należał do grupy literatów gruzińskich „Błękitne rogi”. W roku 1915 spotkał gruzińskiego malarza naiwnego Nika Pirosmanaszwilego. W roku 1919 wystawił 80 obrazów na pierwszej wystawie indywidualnej w Tbilisi.

Dzięki uzyskanemu stypendium rozpoczął 1919 studia w paryskiej Académie Ranson. W następnym roku prace jego wzbudziły zainteresowanie na Salonie Jesiennym (Salon d’Automne). Odwiedzał kolonię artystyczną „La Ruche” w XV dzielnicy Paryża, gdzie spotkał malarzy Pabla Picassa, Amedeo Modiglianiego, Fernanda Légera, Maurice’a Utrilla, Natalię Gonczarową i Michaiła Łarionowa oraz poetów Louisa Aragona und André Bretona. W następnych latach wystawiał obrazy w wielu miastach Europy i w Nowym Jorku. Mimo sukcesów we Francji, powrócił 1926 do Gruzji, gdzie rozpoczął wykłady na Akademii Sztuk Pięknych w Tbilisi.

W twórczości nawiązywał do malarstwa dawnej Gruzji i Persji. Tematem jego malarstwa było życie ówczesnej Gruzji, ale też historia i mitologia. Na wielu obrazach pojawiały się akty. Nie uległ naciskom, by malował socrealistyczne obrazy o tematyce produkcyjnej. W roku 1946 wykonał freski w kopule apsydy kościoła Kaszweti (św. Jerzego) w Tbilisi, za co został wykluczony z KPZR i pozbawiony profesury w Akademii.

W okresie powojennym stworzył „cykl antyfaszystowski” poświęcony grozie wojny, co przyniosło mu przydomek „gruzińskiego Goi”.

Po śmierci został pochowany w Panteonie Gruzji na górze Mtacminda w Tbilisi.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Moisei Kagan: Lado Gudiaschwili. Aurora Art Publishers, Leningrad 1984

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]