Ładunek glikemiczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Ładunek glikemiczny, ŁG (ang. glycemic load, GL); obciążenie glikemiczne; gęstość glikemiczna[1] – sposób oceny zawartości węglowodanów w pożywieniu. Opiera się na dwóch zmiennych: wartości indeksu glikemicznego (IG) oraz rozmiarze standardowej porcji.

Przydatność ładunku glikemicznego w planowaniu diety opiera się na założeniu, że produkty o wysokim IG spożywane w małych ilościach dają taki same efekt w wyrzucie insuliny do krwi, jak produkty o niskim IG, za to spożywane w dużych ilościach. Różne produkty mają różną zawartość węglowodanów, np. stanowią one 50% bułki, ale tylko 25% ryżu. Również gotowana marchewka, którą początkowo odrzucał np. twórca Metody Montignaca mimo dosyć wysokiego IG nie powoduje dużego wyrzutu insuliny do krwi, bowiem zawiera tylko 7% węglowodanów. Wobec tego wartości ładunku glikemicznego są bardziej przydatne diabetykom w układaniu odpowiedniej diety i ocenie produktów.

Ładunek glikemiczny dla pojedynczej porcji pożywienia można obliczyć według wzoru:

gdzie:

  • W - ilość węglowodanów w danej porcji (w gramach)
  • IG - indeks glikemiczny
  • LG(ŁG) - ładunek glikemiczny

Przykłady:

  • 100-gramowy plasterek arbuza z wysokim IG=72 zawiera tylko 5 gramów węglowodanów, gdyż w większości składa się z wody. Stąd rachunek 5*(72/100)=3,6. Ładunek glikemiczny jest więc niewielki.
  • podobnie 100-gramowa porcja makaronu ryżowego (IG=40) zawiera 22 gramy węglowodanów, a wiec ŁG wynosi 8,8 - czyli ponad dwa razy więcej niż w przypadku arbuza, mimo niższego IG.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]