Łakomstwo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pies jako symbol Obżarstwa (mozaika w bazylice Notre-Dame de Fourvière w Lyonie)
Hieronim Bosch, Siedem grzechów głównych, Obżarstwo (fragment)

Łakomstwo, obżarstwo czy też nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu − jeden z siedmiu grzechów głównych w chrześcijaństwie, polegający na pochłanianiu większej ilości pokarmów i napoju niż osoba potrzebuje do swego życia[1].

Katolicyzm[edytuj | edytuj kod]

W katolicyzmie obżarstwo potępiane jest jako nieuporządkowane i nieznające umiaru[2]. Życie chrześcijańskie powinno zaś odznaczać się opanowaniem i samokontrolą. Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu jest też wystąpieniem przeciwko sprawiedliwości społecznej, bo zawsze są ubodzy, którzy cierpią głód[3]. W Wykładzie Nauki Chrześcijańskiej Roberta Bellarmina mowa jest o jedzeniu bez potrzeby lub nad potrzebę, wyszukiwaniu pokarmów za drogich, pożądaniu pokarmów zakazanych, np. mięsa w dni postne nakazane prawem kościelnym (w Polsce wszystkie piątki). Robert Bellarmin jako skutki tego grzechu wylicza zaćmienie umysłu, próżną wesołość i gadaninę, nieczystość, osłabienie duszy, bóle głowy i żołądka i inne ciężkie choroby[4]. Dla Jana Kasjana obżarstwo było pierwszą, najsłabszą gatunkowo wadą w łańcuchu prowadzącym do całkowitego upadku[5].

Odniesienia w kulturze[edytuj | edytuj kod]

  • W Boskiej komedii Dantego popełniający ten grzech umieszczeni są w trzecim okręgu piekła, zmuszeni są do przyjmowania gęstej, półpłynnej masy o nieprzyjemnym wyglądzie, powstającej z ciemnych i zimnych opadów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Aneel Aranha: Lust. www.holyspiritinteractive.org. [dostęp 2012-11-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013–05–03)]. (ang.).
  2. Krzysztof Szybiak: Nieumiarkowanie. www.ministranci.jaroslaw.dominikanie.pl. [dostęp 2012-11-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-10)].
  3. Katechizm Kościoła Katolickiego. Wyd. 2. Poznań: Pallottinum, 2002, s. 647–648. ISBN 83-7014-430.
  4. Robert Bellarmin: Wykład Nauki Chrześcijańskiej. www.ultramontes.pl. [dostęp 2012-11-24].
  5. Joanna Petry Mroczkowska: Siedem grzechów głównych dzisiaj. www.mateusz.pl. [dostęp 2012-11-24].