Łapa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Prawa przednia łapa psa pokazująca A) pazur, B) opuszki palców, C) opuszki śródręcza, D) boczny pazur, E) opuszki nadgarstka.

Łapa – część kończyny zwierzęcia, miękka stopa ssaka, zazwyczaj czworonoga, na której są pazury.

Wspólne cechy[edytuj | edytuj kod]

Łapa charakteryzuje się cienkim, pigmentowanym, zrogowaciałym, bezwłosym naskórkiem pokrywającym podskórną tkankę kolagenową i tłuszczową, z której składają się opuszki. Działają one jak poduszka dla nośnych kończyn zwierzęcia. Łapa składa się z dużej opuszki śródręcza (lub dłoni) w kształcie serca na kończynie przedniej lub opuszki śródstopia (lub podeszwy) na kończynnie tylnej i ogólnie czterech nośnych opuszek palców, chociaż w przypadku kotów domowych i niedźwiedzi (w tym pandy wielkiej) może być pięć palców. Na przedniej kończynie znajduje się również poduszka nadgarstka, która poprawia przyczepność podczas zatrzymywania się lub podczas schodzenia ze wzniesień u gatunków zaliczanych do palcochodów. Mogą również występować dodatkowe piąte pazury, tzw. "wilcze" (niekiedy nawet podwójne, jak u pirenejskich psów górskich).

Na każdym palcu łapy znajduje się rogowy pazur, przypominający dziób. Chociaż łapy zwykle są bezwłose, niektóre zwierzęta mają futro na podeszwach. Przykładem jest pandka ruda, której futrzane podeszwy pomagają izolować ich łapy od śniegu.

Na opuszkach łap umieszczone są też gruczoły potowe (są to gruczoły apokrynowe), także u tych zwierząt, które nie mają takich gruczołów w innych partiach ciała (np. u psów)[1][2].

Zwierzęta z łapami[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jak psy się pocą?. psy.pl, 2019-05-19. [dostęp 2022-06-24]. (pol.).
  2. Olga Balicka: Czy psy się pocą? Termoregulacja u psów. wamiz.pl, 2022-06-08. [dostęp 2022-06-24]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]