Łapalice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Łapalice
Zamek w Łapalicach
Zamek w Łapalicach
Państwo  Polska
Województwo pomorskie
Powiat kartuski
Gmina Kartuzy
Liczba ludności (2005) 787
Strefa numeracyjna (+48) 58
Kod pocztowy 83-300 Kartuzy
Tablice rejestracyjne GKA
SIMC 0163386
Położenie na mapie gminy Kartuzy
Mapa lokalizacyjna gminy Kartuzy
Łapalice
Łapalice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Łapalice
Łapalice
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Łapalice
Łapalice
Położenie na mapie powiatu kartuskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu kartuskiego
Łapalice
Łapalice
Ziemia54°20′46″N 18°07′44″E/54,346111 18,128889

Łapalice (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Łapalëce) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Kartuzy nad Jeziorem Łapalickim w pobliżu wzniesienia Chochowatka (215,1 m n.p.m.) niedaleko Chmielna na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Przez Łapalice przebiega droga wojewódzka nr 211.

Wieś królewska w starostwie mirachowskim w województwie pomorskim w II połowie XVI wieku[1]. W latach 1945–1975 miejscowość administracyjnie należała do tzw. dużego województwa gdańskiego, a w latach 1975-1998 do tzw. małego województwa gdańskiego.

W zaborze pruskim i podczas okupacji niemieckiej wieś nosiła nazwę niemiecką Lappalitz.

Znana z powodu rozpoczętej w 1979 roku budowy zamku w Łapalicach, należącego do gdańskiego rzeźbiarza Piotra Kazimierczaka, którego z powodu braku środków nie ukończono[2]. Prace budowlane rozpoczęto na podstawie pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego z pracownią. Jednak ostatecznie ceglany obiekt urósł ze 170 m kw. do 5 tys. m kw., zaczął przypominać renesansową rezydencję i zyskał miano największej samowoli budowlanej na Kaszubach. Budowlę prowadzono bez żadnych projektów, a w trakcie realizacji wzbogacono o wieże, kaplicę, basen czy nieckę jeziora (którego tafla byłaby pochylona o 30%). Budowa została wstrzymana z powodu wstrzymania dostaw prądu przez zakład energetyczny, a następnie uszkodzenia przez powódź w 2001 firmy meblarskiej Kazimierczaka, będącej źródłem finansowania inwestycji. Do tego dołożyły się problemy z wypłacalnością, wierzycielami i nadzorem budowlanym[3].

W 2006 roku powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Kartuzach nakazał rozbiórkę budowli, ponieważ inwestor nie przedstawił nowej dokumentacji projektowej, natomiast ta, na podstawie której uzyskano pozwolenie na budowę, różniła się od tego, co powstało. Zamku jednak nie zburzono. W 2013 roku wydano decyzję o zaniechaniu dalszych robót na zamku w Łapalicach[4].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mapy województwa pomorskiego w drugiej połowie XVI w. : rozmieszczenie własności ziemskiej, sieć parafialna / Marian Biskup, Andrzej Tomczak. Toruń 1955, s. 94.
  2. Zamek w Łapalicach – samowola budowlana, która przyciąga turystów z całego świata
  3. Michał Tokarczyk: Kaszubski zamek straszy... brudem i śmieciami. Ale i tak przyciąga turystów. 2018-07-25. [dostęp 2018-08-01].
  4. Zamek w Łapalicach zamieni się w Hogwart ? Miłośnicy Pottera zastanawiają się nad kupnem zamku


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]