Łoboda błyszcząca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Łoboda błyszcząca
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Rząd goździkowce
Rodzina szarłatowate
Rodzaj łoboda
Gatunek łoboda błyszcząca
Nazwa systematyczna
Atriplex sagittata Borkh.
Rhein. Mag. Erweit. Naturk. 1: 477 1793
Synonimy

Atriplex acuminata Waldst. & Kit.
Atriplex hortensis subsp. nitens (Schkuhr) E. Pons
Atriplex nitens Schkuhr[2]

Łoboda błyszcząca ł. połyskująca (Atriplex sagittata Borkh.[3]) — gatunek rośliny w różnych systemach klasyfikacyjnych włączany do rodziny komosowatych lub szarłatowatych. Pochodzi z południowo-wschodniej, wschodniej i środkowej Europy oraz obszarów Azji o umiarkowanym klimacie. Rozprzestrzenił się również gdzieniegdzie poza tym rejonem rodzimego występowania[2]. W Polsce jest niezbyt pospolity. Status gatunku we florze Polski: na południu archeofit, na północy kenofit[4] .

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Łodyga
Obła z bruzdami, do 100 cm wysokości, słabo rozgałęziająca się, w górnej części.
Liście
Trójkątne, gładkie i błyszczące. Ich kształt zmienia się z wiekiem starsze są bardziej ząbkowane i wcięte przy ogonku, młodsze (górne) mają mniej ząbków i w znacznej mierze są całobrzegie, ich blaszki przechodzą na ogonek. W każdym wypadku drugi ząbek od nasady jest największy. Na spodniej stronie górne liście są srebrzysto owłosione.
Kwiaty
Kwiatostany obupłciowe. Kwiaty pięciokrotne, drobne, zebrane w kłąbiki. Kwiaty żeńskie są dwóch rodzajów; niektóre są bez podkwiatków, niektóre z 4-5 listkowym okwiatem i słupkiem spłaszczonym od góry. Większość kwiatów nie posiada okwiatu, z dwoma sercowatymi, całobrzegimi podkwiatkami[4].
Owoc
Drobne i liczne orzeszki.
Korzeń
Palowy.

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Roślina jednoroczna. Kwitnie od lipca do września. Siedlisko: żyzne i wilgotne miejsca na siedliskach ruderalnych i aluwia. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla Ass. Atriplicetum nitentis i gatunek wyróżniający dla Ass. Sisymbrietum sophiae[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Caryophyllales (ang.). Angiosperm Phylogeny Website, 2001–. [dostęp 2009-10-07].
  2. a b Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2011-03-15].
  3. Atriplex sagittata na The Plant List [dostęp 2014-01-25].
  4. a b Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
  5. Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.