Łochów (powiat kłodzki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Łochów – kolonia Boguszyna
Łochów
Łochów
Rodzaj miejscowości nieoficjalna
Państwo  Polska
Województwo dolnośląskie
Powiat kłodzki
Gmina Kłodzko
Wysokość 425–440[1] m n.p.m.
Strefa numeracyjna 74
Kod pocztowy brak
Tablice rejestracyjne DKL
SIMC brak
Położenie na mapie gminy wiejskiej Kłodzko
Mapa lokalizacyjna gminy wiejskiej Kłodzko
Łochów – kolonia Boguszyna
Łochów – kolonia Boguszyna
Położenie na mapie powiatu kłodzkiego
Mapa lokalizacyjna powiatu kłodzkiego
Łochów – kolonia Boguszyna
Łochów – kolonia Boguszyna
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Łochów – kolonia Boguszyna
Łochów – kolonia Boguszyna
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Łochów – kolonia Boguszyna
Łochów – kolonia Boguszyna
Ziemia50°27′48″N 16°40′48″E/50,463333 16,680000

Łochów (do 1945 niem. Lochow ) – osada w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Kłodzko. Nazwa nie występuje w oficjalnym spisie miejscowości w Polsce, jest we wsi Boguszyn.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Łochów położony jest na północny wschód od Kłodzka w pobliżu Przełęczy Bardzkiej, przez którą prowadzi droga krajowa nr 8, z Wrocławia przez Bardo do Kłodzka[1]. Osada składa się z kilku zagród, luźno rozrzuconych na rozległym spłaszczeniu szczytowym wzniesienia Dębowej Góry[1]. Kolonia jest osadą rolniczą, nie posiadającą żadnej infrastruktury handlowo-usługowej[1]. W przeszłości stanowiła samodzielną jednostkę, potem była kolonią wsi Boguszyn; obecnie osada składa się tylko z kilku domów i została całkowicie wchłonięta przez Boguszyn, a nazwa osady wyszła już prawie z użycia[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tereny Łochowa zasiedlone były dużo wcześniej, ponieważ przebiegał tędy ważny trakt handlowy stanowiący jedną z odnóg szlaku bursztynowego[2]. Później była to droga handlowa łącząca Śląsk z Czechami[2]. Dla ochrony tego szlaku, od strony czeskiej w miejscu obecnego przysiółka pod koniec X wieku powstała osada. W 1010 roku Czesi wznieśli niewielki gródek strzegący przejścia, wzmiankowany w 1068 roku. Nosił on nazwą „Burgstadel”; w XIV wieku uległ zniszczeniu. Znikome ślady zameczku i osady, w postaci grodziska, zachowały się na terenie wsi.

Łochów powstał pod koniec XVIII wieku prawdopodobnie w ramach kolonizacji fryderycjańskiej. Zalążkiem obecnej osady był folwark zbudowany w dolnej części obecnej wsi Boguszyn, która wcześniej była odrębną, starą wsią, zwaną Skiba[1]. W pierwszej połowie XIX wieku Łochów wchodził w skład posiadłości landgrafini Charlotty von Fürstenberg. Osada składała się z 24 domów i browaru z gospodą cieszącą się znacznym powodzeniem wśród podróżnych przejeżdżających przez Przełęcz Bardzką[2]. Zatrzymywano się tutaj na odpoczynek, a także dla podziwiania widoków. W połowie XIX wieku po przebudowie drogi z Barda do Kłodzka i zmianie jej przebiegu, miejscowość znalazła się na uboczu i utraciła znaczenie. Podróżni odwiedzali ją tylko ze względu na krajobraz i historyczną przeszłość terenu, związaną z dawną granicą śląsko-czeską.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Na północny wschód od Łochowa przy drodze nr 8 na Przełęczy Bardzkiej stoi kolumna maryjna wyznaczająca punkt graniczny starej granicy[2]. Kolumnę ufundował kłodzki rajca Ignatz llgner, prawdopodobnie jako wotum w podzięce za niespodziewane wycofanie się wojsk pruskich, które 9 stycznia 1741 roku usiłowały przez granicę na przełęczy wkroczyć do hrabstwa kłodzkiego[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 12: Góry Bardzkie. Wrocław: Wydawnictwo I-BiS, 1993, s. 145, 146. ISBN 83-85773-04-5.
  2. a b c d e Waldemar Brygier, Tomasz Dudziak: Ziemia Kłodzka. Pruszków: Oficyna Wydawnicza "Rewasz", 2010, s. 300. ISBN 978-83-89188-95-3.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]