Łochów (powiat kłodzki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Łochów
Łochów
Łochów
Rodzaj miejscowości nieoficjalna
Państwo  Polska
Województwo dolnośląskie
Powiat kłodzki
Gmina Kłodzko
Wysokość 425–440[1] m n.p.m.
SIMC brak
Położenie na mapie gminy wiejskiej Kłodzko
Mapa lokalizacyjna gminy wiejskiej Kłodzko
Łochów
Łochów
Położenie na mapie powiatu kłodzkiego
Mapa lokalizacyjna powiatu kłodzkiego
Łochów
Łochów
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Łochów
Łochów
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Łochów
Łochów
Ziemia50°27′48″N 16°40′48″E/50,463333 16,680000

Łochów (do 1945 niem. Lochow) – osada w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Kłodzko.

Nazwa nie występuje w oficjalnym spisie miejscowości w Polsce, osada jest częścią wsi Boguszyn.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Łochów położony jest na północny wschód od Kłodzka w pobliżu Przełęczy Bardzkiej, przez którą prowadzi droga krajowa nr 8, z Wrocławia przez Bardo do Kłodzka[1]. Osada składa się z kilku zagród luźno rozrzuconych na rozległym spłaszczeniu szczytowym wzniesienia Dębowej Góry[1]. Kolonia jest osadą rolniczą, nie posiadającą żadnej infrastruktury handlowo-usługowej[1]. W przeszłości stanowiła samodzielną jednostkę, potem była kolonią wsi Boguszyn; obecnie osada składa się tylko z kilku domów i została całkowicie wchłonięta przez Boguszyn, a jej nazwa wyszła już prawie z użycia[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tereny Łochowa zasiedlone były dużo wcześniej, ponieważ przebiegał tędy ważny trakt handlowy stanowiący jedną z odnóg szlaku bursztynowego[2]. Później była to droga handlowa łącząca Śląsk z Czechami[2]. Dla ochrony tego szlaku, od strony czeskiej w miejscu obecnego przysiółka pod koniec X wieku powstała osada. W 1010 roku Czesi wznieśli niewielki gródek strzegący przejścia, wzmiankowany w 1068 roku. Nosił on nazwą „Burgstadel”; w XIV wieku uległ zniszczeniu. Znikome ślady zameczku i osady, w postaci grodziska, zachowały się na terenie wsi.

Łochów powstał pod koniec XVIII wieku prawdopodobnie w ramach kolonizacji fryderycjańskiej. Zalążkiem obecnej osady był folwark zbudowany w dolnej części obecnej wsi Boguszyn, która wcześniej była odrębną, starą wsią, zwaną Skiba[1]. W pierwszej połowie XIX wieku Łochów wchodził w skład posiadłości landgrafini Charlotty von Fürstenberg. Osada składała się z 24 domów i browaru z gospodą cieszącą się znacznym powodzeniem wśród podróżnych przejeżdżających przez Przełęcz Bardzką[2]. Zatrzymywano się tutaj na odpoczynek, a także dla podziwiania widoków. W połowie XIX wieku po przebudowie drogi z Barda do Kłodzka i zmianie jej przebiegu, miejscowość znalazła się na uboczu i utraciła znaczenie. Podróżni odwiedzali ją tylko ze względu na krajobraz i historyczną przeszłość terenu, związaną z dawną granicą śląsko-czeską.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Na północny wschód od Łochowa przy drodze nr 8 na Przełęczy Bardzkiej stoi kolumna maryjna wyznaczająca punkt graniczny starej granicy[2]. Kolumnę ufundował kłodzki rajca Ignatz llgner, prawdopodobnie jako wotum w podzięce za niespodziewane wycofanie się wojsk pruskich, które 9 stycznia 1741 roku usiłowały przez granicę na przełęczy wkroczyć do hrabstwa kłodzkiego[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 12: Góry Bardzkie. Wrocław: Wydawnictwo I-BiS, 1993, s. 145, 146. ISBN 83-85773-04-5.
  2. a b c d e Waldemar Brygier, Tomasz Dudziak: Ziemia Kłodzka. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2010, s. 300. ISBN 978-83-89188-95-3.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]