Łosie (powiat gorlicki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Łosie
Cerkiew Narodzenia NMP
Cerkiew Narodzenia NMP
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat gorlicki
Gmina Ropa
Liczba ludności (2008) 797[1]
Strefa numeracyjna (+48) 18
Kod pocztowy 38-314
Tablice rejestracyjne KGR
SIMC 0464231
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Łosie
Łosie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Łosie
Łosie
Ziemia 49°34′19″N 21°05′23″E/49,571944 21,089722

Łosie (łem. Лося) – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Ropa. Nazwę wsi odmienia rzeczownikowo (M = Łosie; D = Łosia; C = Łosiu; etc. por. odmianę Międzylesia) inaczej niż jednobrzmiącą nazwę łemkowskiej wsi koło Krynicy.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa nowosądeckiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki tych terenów sięgają przed 1359, kiedy to Kazimierz Wielki nadał ziemie w dolinie rzeki Ropy wraz z istniejącą wsią Losze Janowi Gładyszowi z Szymbarku. Synowie Jana Gładysza lokowali ponownie wieś Łosie w XIV w. Osada była pierwotnie zamieszkana przez ludność łemkowską, co uległo zmianie w 1947 wraz z akcją "Wisła". Od końca XIX w. Łemkowie z Łosia znani byli z wytwórstwa smaru do maszyn i pojazdów (tzw. mazi) oraz ludowych medykamentów wytwarzanych z wydobywanej na małą skalę ropy naftowej i produkowanego w wyniku destylacji drewna dziegciu. Produkty te sprzedawali w trakcie podróży odbywanych charakterystycznymi wozami, samych producentów-kupców zaś nazywano "maziarzami". Maziarze z Łosia handlowali swoimi wyrobami na dużą skalę: jeździli do Warszawy, Kalisza, Łomży oraz na Słowację, do Siedmiogrodu i Moraw. Docierali nawet do Rygi i Jekaterynburga.

O burzliwej historii wsi świadczy fakt trzykrotnej lokacji. Przez bardzo długi czas była w posiadaniu rodów szlacheckich. Między innymi w końcu XVI wieku właścicielami Łosia zostali Potoccy herbu Szreniawa. W XVII w. właścicielem wsi był m. in. Wacław Potocki - wybitny poeta epoki baroku.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]