Łotewskie Siły Zbrojne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Łotewskie Siły Zbrojne
Ilustracja
Państwo  Łotwa
Dane podstawowe
Wiek poboru 18
Podporządkowanie Ministerstwo Obrony
Liczebność ~14 700 żołnierzy (6 500 zawodowych, 8000 Gwardii Narodowej) , 3000 rezerwistów[1]
Dostępni
Mężczyźni 594 596 (2004)
Podlegają służbie wojskowej
Mężczyźni 466 659 (2004)
Osiągają corocznie wiek poboru
Mężczyźni 19 209 (2004)
Budżet wojskowy
% PKB 2

Łotewskie Narodowe Siły Zbrojne (łot. Latvijas Nacionālie bruņotie spēki albo NBS) – liczą 5910 ludzi. Składają się z wojsk lądowych, marynarki wojennej, sił powietrznych, żandarmerii wojskowej, oraz obrony krajowej.

Wojsko łotewskie jest zawodowe, ostatni żołnierze z poboru opuścili koszary w 2006 roku. Łotwa współpracuje z Estonią i Litwą we wspólnym batalionie piechoty BALTBAT i morskim dywizjonie BALTRON.

Żołnierze batalionu sztabowego NBS pod pomnikiem wolności w Rydze. Żołnierz w mundurze polowym poprawia mundur żołnierza posterunku honorowego

Wojska lądowe[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Latvijas Sauszemes spēki.

Łotewskie wojska lądowe (łot.Latvijas Sauszemes spēki) liczą około 6500 żołnierzy zawodowych oraz 8000 żołnierzy Gwardii Narodowej. Regularny komponent wojsk lądowych to brygada lekkiej piechoty (łot. Kājnieku brigāde) w składzie 2 batalionów: LATBAT/1 batalion piechoty (łot. 1.kājnieku bataljons), oraz 2 batalion piechoty (łot. 2.kājnieku bataljons) i poddziały wsparcia, oraz jednostki specjalnego przeznaczenia (łot. Speciālo uzdevumu vienība) – dawniej będąca w strukturach sił morskich. Komponent rezerwowy stanowi obrona krajowa mająca 32 bataliony lekkiej piechoty[2]

łotewski M-1009

Marynarka wojenna[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Latvijas Jūras spēki.

Marynarka wojenna (łot. Jūras spēki) liczy 797 osób. Składa się z flotylli okrętów wojennych w Lipawie i flotylli straży wybrzeża w Rydze. Okrętem flagowym jest stawiacz min Virsaitis.

Siły powietrzne[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Łotewskie Siły Powietrzne.

Łotewskie Siły Powietrzne (łot. Gaisa spēki) liczą 247 osób. Posiadają m.in. śmigłowce Mi-2 i Mi-8. Obronę powietrzną Łotwy zapewnia NATO które utrzymuje bazujący na Litwie klucz myśliwski (zobacz Baltic Air Policing) patrolujący przestrzeń powietrzną trzech krajów bałtyckich.

Obrona krajowa[edytuj | edytuj kod]

Licząca 10 385 żołnierzy obrona krajowa (łot. Zemessardze), to zorganizowane rezerwy składające się z ochotników rekrutowanych na zasadach milicyjnych. Zorganizowana w oddzielne bataliony ZS straciła na znaczeniu, po wstąpieniu Łotwy do NATO.

Żandarmeria wojskowa[edytuj | edytuj kod]

Samochód służby bezpieczeństwa sejmu i prezydenta przed zamkiem w Rydze

W strukturze NBS żandarmeria wojskowa (łot. Militārā policija) jest oddzielnym rodzajem wojsk. Funkcjonariusze żandarmerii chodzą w mundurach wojsk lądowych z czerwonymi beretami jako nakryciami głowy. Służba bezpieczeństwa sejmu i prezydenta państwa (łot. Saeimas un Valsts prezidenta drošības dienesta) – to odpowiednik polskiego BOR-u, jej funkcjonariusze – zarówno umundurowani, jak i nieumundurowani ochraniają najważniejsze obiekty i osoby sprawujące najwyższe urzędy państwowe, oraz gości zagranicznych. Do końca 2008 roku była osobnym rodzajem sił zbrojnych. Z dniem 1 stycznia 2009 została włączona jako osobna jednostka do żandarmerii wojskowej. Wieczorem 13 stycznia 2009 roku, umundurowane pododdziały DD wzięły udział w starciach z demonstrantami, usiłującymi opanować budynek sejmu.

Bezpośrednio dowódcy NBS podlegają również:

-sztab NBS, wraz z batalionem sztabowym (łot. NBS Štāba bataljons), który wypełnia również funkcje jednostki reprezentacyjnej Sił Zbrojnych.

-Narodowa Akademia Obrony (łot. Nacionālā aizsardzības akadēmija), oraz ośrodki szkoleniowe

Misje zagraniczne[edytuj | edytuj kod]

Łotewski żołnierz w Iraku

Jeszcze na etapie ubiegania się o członkostwo w NATO, Łotewskie siły zbrojne zaczęły brać udział w zagranicznych misjach wojskowych. Żołnierze łotewscy uczestniczyli w misjach w:

  • Bośni i Hercegowinie
  • Kosowie
  • Iraku
  • Afganistanie

W Iraku Łotysze działali w ramach dywizji wielonarodowej pod polskim dowództwem, co owocowało w początkowym okresie korzystaniem przez kontyngent łotewski podczas patroli z polskich środków transportu (Tarpan Honker, oraz Star).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Military Balance 2019, str. 123, „The Military Balance 2019.”, ISBN 978-1857439885..???
  2. https://militarium.net/sily-zbrojne-lotwy-w-2016-r/