Łubin biały

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Łubin biały
Ilustracja
Łubin biały
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad różowe
Rząd bobowce
Rodzina bobowate
Podrodzina bobowate właściwe
Rodzaj łubin
Gatunek łubin biały
Nazwa systematyczna
Lupinus albus L.

Łubin biały (Lupinus albus L.) – gatunek rośliny z rodziny bobowatych (Fabaceae). Roślina roczna tradycyjnie uprawiana w regionie śródziemnomorskim[2]. Osiąga od 30 do 120 cm wysokości i ma szeroki zasięg w basenie Morza Śródziemnego. Ma duże wymagania glebowe oraz długi okres wegetacji[3].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek szeroko rozpowszechniony w formie dzikiej na południowych Bałkanach, Sycylii, Korsyce i Sardynii oraz na wyspach Morza Egejskiego, a także w Izraelu, Palestynie i zachodniej Turcji. Występuje na łąkach, pastwiskach i trawiastych stokach, głównie na piaszczystych i kwaśnych glebach. Uprawia się go w całym regionie Morza Śródziemnego, a także w Egipcie, Sudanie, Etiopii, Syrii, Europie Środkowej i Zachodniej, USA i Ameryce Południowej, w tropikalnej i południowej Afryce, Rosji i na Ukrainie. Starożytny kultywar białego łubinu pod lokalną nazwą hanchcoly był uprawiany do niedawna w zachodniej Gruzji[2]. Uprawa łubinu białego w Polsce nie jest rozpowszechniona z powodu braku odpowiednich odmian. Jednak gatunek ten odznacza się dużym potencjałem plonotwórczym[4].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Pędy wyprostowane, mniejsze niż 1 m wysokości, krótkie pędy boczne. Cała roślina ma zabarwienie jasnozielone. Palowy system korzeniowy z licznymi korzeniami bocznymi[2].
Liście
Przylistki bardzo małe lub brak. Liście złożone z listków dużych, owalnych, gładkich i błyszczących[2].
Kwiaty
Ułożone spiralnie w szczytowe, luźne grono. Kolor korony biały z lekkim odcieniem niebieskiego lub bladoróżowego[3]. Liczba pręcików wynosi 9 lub 10. Pręciki dimorficzne – dłuższe i krótsze.
Owoce
Strąki wydłużone, proste. Nasiona oliwkowe, brązowe lub czarne, o bardzo niskiej zawartości alkaloidów, wysokiej zawartości białka (28-34%) i tłuszczu (11-13%)[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lupinus albus L.. Integrated Taxonomic Information System (ITIS). [dostęp 2018-04-01].
  2. a b c d White Lupine - Lupinus albus - Details - Encyclopedia of Life, Encyclopedia of Life [dostęp 2018-03-21] (ang.).
  3. a b Łubin biały - duże wymagania, ale też duży potencjał plonotwórczy nasion - Rynek Rolny, www.rynek-rolny.pl [dostęp 2018-03-28] (pol.).
  4. a b Łubin biały - HR Smolice, www.hrsmolice.pl [dostęp 2018-03-28] (pol.).