Ług (jezioro w powiecie pajęczańskim)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ług
Matusowiec
Położenie
Państwo

 Polska

Region

Wysoczyzna Bełchatowska

Morfometria
Powierzchnia

2,5 ha

Położenie na mapie Pajęczna
Mapa konturowa Pajęczna, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Ług”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Ług”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, na dole nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Ług”
Położenie na mapie powiatu pajęczańskiego
Mapa konturowa powiatu pajęczańskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Ług”
Położenie na mapie gminy Pajęczno
Mapa konturowa gminy Pajęczno, u góry nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Ług”
Ziemia51°09′22″N 18°59′46″E/51,156111 18,996111

Ług[1]jezioro na Wysoczyźnie Bełchatowskiej, położone w województwie łódzkim, w powiecie pajęczańskim, w mieście Pajęczno. Jezioro znajduje się w północnej części miasta i jest otoczone lasami z trzech stron. Ług znajduje się w Parku Tysiąclecia. Jezioro leży na pograniczu wysoczyzny z Kotliną Szczercowską.

Głębokość i powierzchnia[edytuj | edytuj kod]

Ług zajmuje powierzchnię 2,5 ha. Jego maksymalna głębokość, to 2,3 m, a średnia 1,6 m[potrzebny przypis]. Dno jest piaszczyste. Brzegi są gdzieniegdzie zarośnięte trzciną. Jezioro nie posiada odpływów, czy też dopływów. Nad Ługiem występują łabędzie i dzikie kaczki.

Wędkarstwo[edytuj | edytuj kod]

Jezioro jest co rok zarybiane i pływają w nim takie ryby jak: karpie, węgorze, amury, płotki, szczupaki[potrzebny przypis].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

  • inne znaczenia słowa Ług

Przypisy[edytuj | edytuj kod]