Ługański Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ługański Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki
Луганський національний університет імені Тараса Шевченка
Data założenia

1 marca 1921

Typ

państwowy

Państwo

 Ukraina

Adres

ul. Oboronna, 2
Ługańsk

Położenie na mapie Ługańska
Mapa konturowa Ługańska, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Ługański Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, blisko prawej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Ługański Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki”
Położenie na mapie obwodu ługańskiego
Mapa konturowa obwodu ługańskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Ługański Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki”
48°33′54,0000″N 39°19′00,1200″E/48,565000 39,316700
Strona internetowa

Ługański Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki (ukr. Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, ЛНУ) – ukraińska szkoła wyższa w Ługańsku. Kształcenie prowadzone jest w różnych specjalnościach na 4 fakultetach oraz 8 instytutach. 1 marca 1921 roku w miejscowości Małomykołaiwka w obwodzie ługańskim zostały organizowany pierwsze w regionie kursy nauczycielskie. Wkrótce przeniosły się do Ługańska i do nich przyłączono kursy nauczycielskie z Jenakijewe. W latach 1922-1923 jako wyższe kursy gubernatorskie działały w Bachmucie, a wiosną 1923 powróciły do Ługańska. 1 stycznia 1924 oficjalnie został otwarty Doniecki Instytut Edukacji Narodowej (ukr. Донецький інститут народної освіти, ДІНО), który w połowie 1934 został reorganizowany w Woroszyłowgradzki Instytut Pedagogiczny (ukr. Ворошиловградський педагогічний інститут). W 1993 został przemianowany w Ługański Państwowy Instytut Pedagogiczny przy Wschodnioukraińskim Uniwersytecie (ukr. Луганський педагогічний інститут при Східноукраїнському університеті). W 1998 uczelnia została reorganizowana w Ługański Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny im. Tarasa Szewczenki (ukr. Луганський державний педагогічний університет імені Тараса Шевченка). Dopiero w 2008 otrzymał obecną nazwę.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]