Łuk triumfalny (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Łuk triumfalny
Arc de Triomphe
Autor Erich Maria Remarque
Miejsce wydania Niemcy
Język niemiecki
Data I wyd. 1945
Tematyka wojenna
Typ utworu powieść
Data I wyd. polskiego 1947
Przekład Wanda Melcer
poprzednia
Kochaj bliźniego
następna
Iskra życia

Łuk triumfalny to powieść Ericha Marii Remarque'a, wydana po raz pierwszy po niemiecku w 1945 roku.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja toczy się w ostatnich miesiącach dwudziestolecia międzywojennego. Fabuła opowiada historię niemieckiego chirurga, który po ucieczce z nazistowskich Niemiec nielegalnie przebywa we Francji. Aby przeżyć podejmuje się nielegalnej pracy w renomowanej prywatnej klinice w Paryżu, wykonując za niewielkie pieniądze operacje przypisywane potem dwóm francuskim lekarzom. Nie posiada paszportu, francuskiej wizy, nie używa nawet swojego nazwiska. Występuje pod nazwiskiem Ravic.

Monotonne życie toczące się między szpitalem a hotelem zamieszkanym przez uchodźców przerywa pojawienie się Joanny, która chce popełnić samobójstwo skacząc z mostu de l'Alma. Ravic zabiera Joannę ze sobą, co staje się początkiem jednej z najpiękniejszych historii miłosnych. Pewnego dnia, kiedy siedzi w Café Fouquet, dostrzega swojego niemieckiego prześladowcę - agenta Gestapo Haackego, który torturował a następnie zamordował mu ukochaną kobietę, a jego wysłał do obozu koncentracyjnego. Ravic musi podjąć decyzję...

Tytułowy Łuk Triumfalny - symbol militarnych zwycięstw Napoleona i francuskiego patriotyzmu - wznosi się w centrum dzielnicy, w której mieszkał Ravic. Wokół niego toczy się życie bohaterów powieści. Ta właśnie budowla stanowi dla Remarque'a, znanego z pacyfistycznych poglądów, symbol ludzkiej agresywności, ludzkiego cierpienia i bezsensownej śmierci.