Łuk triumfalny (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Łuk triumfalny
Arc de Triomphe
ilustracja
Autor

Erich Maria Remarque

Tematyka

wojenna

Typ utworu

powieść

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Niemcy

Język

niemiecki

Data wydania

1945

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1947

Przekład

Wanda Melcer

poprzednia
Kochaj bliźniego
następna
Iskra życia

Łuk triumfalny – powieść Ericha Marii Remarque’a, wydana po raz pierwszy po niemiecku w 1945 roku.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja toczy się w ostatnich miesiącach dwudziestolecia międzywojennego. Fabuła opowiada historię niemieckiego chirurga, który po ucieczce z nazistowskich Niemiec nielegalnie przebywa we Francji. Aby przeżyć, podejmuje się nielegalnej pracy w renomowanej prywatnej klinice w Paryżu, wykonując za niewielkie pieniądze operacje przypisywane potem dwóm francuskim lekarzom. Nie posiada paszportu, francuskiej wizy, nie używa nawet swojego nazwiska. Występuje pod nazwiskiem Ravic.

Monotonne życie, toczące się między szpitalem a hotelem zamieszkanym przez uchodźców, przerywa pojawienie się Joanny, która chce popełnić samobójstwo skacząc z mostu de l’Alma. Ravic zabiera Joannę ze sobą, co staje się początkiem jednej z najpiękniejszych historii miłosnych. Pewnego dnia, kiedy siedzi w Café Fouquet, dostrzega swojego niemieckiego prześladowcę – agenta Gestapo Haackego, który torturował, a następnie zamordował mu ukochaną kobietę, a jego wysłał do obozu koncentracyjnego. Ravic musi podjąć decyzję.

Tytułowy Łuk Triumfalny – symbol militarnych zwycięstw Napoleona i francuskiego patriotyzmu – wznosi się w centrum dzielnicy, w której mieszkał Ravic. Wokół niego toczy się życie bohaterów powieści. Ta właśnie budowla stanowi dla Remarque’a, znanego z pacyfistycznych poglądów, symbol ludzkiej agresywności, ludzkiego cierpienia i bezsensownej śmierci.