Łukasz Foltyn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Łukasz Foltyn
Data i miejsce urodzenia

1974
Radom

Zawód, zajęcie

informatyk

Łukasz Foltyn (ur. 1974 w Radomiu) – polski informatyk, twórca komunikatora Gadu-Gadu i programu Foltyn Commander. Założyciel portalu sms-express.com (obecna nazwa – GG).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Łukasz Foltyn uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 6 im. Franciszka Zubrzyckiego w Radomiu, a w latach 1989–1993 do klasy o profilu matematyczno-fizycznym VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.

Informatyka[edytuj | edytuj kod]

Przez pewien czas współtworzył wraz z Markiem Sellem program antywirusowy mks vir.

W 1999 napisał komunikator Gadu-Gadu, którego pierwsza wersja ukazała się 15 sierpnia 2000. Pełnił funkcję prezesa spółki, a następnie do 16 maja 2007 zasiadał w radzie nadzorczej firmy Gadu-Gadu S.A. W 2000 45% udziałów firmy kupił za 700 tys. zł Fundusz Warsaw Equity Holding (WEH). W latach 2007–2008 Gadu-Gadu S.A. była notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Od 16 maja 2007, w wyniku rezygnacji z członkostwa w radzie nadzorczej, Łukasz Foltyn nie pełni już żadnej funkcji w firmie[1], pozostając autorem protokołu oraz znacznej części kodu Gadu-Gadu. Pod koniec 2007 roku – w wyniku wezwania do sprzedaży akcji ogłoszonego przez firmę Naspers – sprzedał wszystkie swoje udziały w spółce[2].

Polityka[edytuj | edytuj kod]

Łukasz Foltyn deklaruje się jako sympatyk idei socjaldemokratycznych. Zasiadał między innymi w radzie programowej Polskiej Partii Pracy oraz przejściowo we władzach warszawskiego oddziału Polskiej Partii Socjalistycznej. 14 czerwca 2007 został przewodniczącym nowo powstałej Partii Socjaldemokratycznej, która ostatecznie nie została zarejestrowana.

W wyborach parlamentarnych 21 października 2007 bezskutecznie ubiegał się o mandat poselski z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego, jako numer jeden na warszawskiej liście. Uzyskał 8608 głosów, lista PSL nie uzyskała mandatów w tym okręgu.

Publikował w lewicowej „Trybunie Robotniczej”. W sierpniu 2014, po kilkuletniej przerwie, powrócił do składu redakcji portalu lewica.pl.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Łukasz Foltyn jest laureatem nagród Info Star i Programu I Polskiego Radia „Talent 1997”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Przemysław Mugeński: Ojciec Gadu-Gadu tworzy partię polityczną. Dziennik Internautów, 2007-06-13.
  2. Paweł Kubisz: Dokąd zmierza Gadu-Gadu – plany rozwoju rok po debiucie giełdowym. Internet Standard, 2008-02-11.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]