Łukasz Golec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Łukasz Golec
Ilustracja
Łukasz Golec (2010)
Data i miejsce urodzenia

19 lutego 1975
Żywiec

Instrumenty

trąbka

Zawód

muzyk

Aktywność

od 1993

Powiązania

Paweł Golec

Zespoły
Alchemik Acoustic Jazz Sextet
Golec uOrkiestra
Odznaczenia
Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości Odznaka Honorowa Za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka
Strona internetowa

Łukasz Golec (ur. 19 lutego 1975 w Żywcu) – polski wokalista, trębacz, muzyk popowy i jazzowy, kompozytor, aranżer, członek Akademii Fonograficznej w ramach ZPAV[1], jeden z liderów grupy muzycznej Golec uOrkiestra. Brat bliźniak Pawła Golca.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z Milówki, miejscowości leżącej na obszarze Beskidu Żywieckiego[2]. Jest synem Stefana i Ireny Golców. Najmłodsza siostra ojca, Stanisława Golec ps. "Gusta", należąca do oddziału NSZ kpt. Henryka Flamego ps. "Bartek", została w wieku 18 lat zamordowana przez UB w Starym Grodkowie w 1946[3].

Ma dwóch starszych braci: Rafała i Stanisława[4], oraz brata-bliźniaka, Pawła[2]. Jego ojciec grał na klarnecie w orkiestrze Milowieckiej, a matka śpiewała w chórze i tańczyła w zespole folklorystycznym. Gdy miał 14 lat, zmarł jego ojciec[2].

Będąc uczniem trzeciej klasy szkoły podstawowej, zdał egzamin do żywieckiej Państwowej Szkoły Muzycznej, gdzie rozpoczął naukę gry na trąbce. Po czterech latach nauki zdał egzamin Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej, którą ukończył w 1995. W 1990 dołączył do zespołu Straight Ahead. Doskonalił swój warsztat gry i improwizacji podczas koncertów i jam sessions w okolicznych klubach jazzowych. Brał udział w licznych konkursach i festiwalach. Na puławskich warsztatach jazzowych został wyróżniony stypendium Berklee College of Music w Bostonie. Następnie studiował na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, ćwicząc pod okiem Piotra Wojtasika.

W latach 1997–1998, na pierwszym roku studiów, razem z kolegami z roku stworzył zespół Alchemik Acoustic Jazz Sextet, z którym zdobywał nagrody w kraju i za granicą, m.in. zajął pierwsze miejsce na Hoeilaart International Jazz Contest w Belgii; otrzymał wyróżnienie „Nowa twarz polskiego jazzu” podczas festiwalu Jazz nad Odrą i „Klucz do kariery” na Pomorskiej Jesieni Jazzowej w Gorzowie Wielkopolskim, na której został uznany za najlepszego solistę. W magazynie branżowym „Jazz Forum” trafił na listę najlepszych trębaczy w Polsce, zajmując trzecie miejsce obok Tomasza Stańki i Piotra Wojtasika.

Pracował jako muzyk sesyjny z wykonawcami, takimi jak Maryla Rodowicz, Piasek, Norbi, Kayah, Mietek Szcześniak, The Freedom Nation, Jarosław Śmietana, Katarzyna Groniec, Andrzej Krzywy, Robert Amirian, Paweł Kukiz, Deus Meus, Marcin Pospieszalski, Andrzej Piaseczny[5] a także zespół Piersi, z którym regularnie koncertował. Występował także z Teatrem Buffo. Brał udział w wielu koncertach telewizyjnych, festiwalach opolskim i sopockim, grał w bigbandach Wiesława Pieregorólki i Zygmunta Kukli.

W 1998 utworzył, wraz z bratem-bliźniakiem, zespół Golec uOrkiestra, z którym do tej pory nagrał dziewięć albumów. Wraz z bratem jest także współtwórcą piosenki „Na Holi”, hymnu Bielskiej Zadymki Jazzowej, a także współzałożycielem Fundacji Braci Golec oraz firmy wydawniczej Golec Fabryka.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule Golec uOrkiestra, w sekcji Dyskografia.

Nagrody muzyczne[edytuj | edytuj kod]

Programy telewizyjne (wybrane)[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Od 2000 roku w związku małżeńskim z Edytą Mędrzak[12] z którą ma trójkę dzieci: Bartłomieja (ur. 2004), Antoninę (ur. 2006), Piotra (ur. 2008)[13]. Edyta gra na altówce, śpiewa, komponuje, gra w zespole Golec uOrkiestra.

Wraz z bratem Pawłem został ambasadorem zorganizowanych w Krakowie Światowych Dni Młodzieży 2016[14].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]