Łukasz Grass

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Łukasz Grass
Data i miejsce urodzenia 20 lutego 1976
Resko
Zawód, zajęcie dziennikarz
Narodowość  Polska
Strona internetowa

Łukasz Grass (ur. 20 lutego 1976 w Resku) – polski dziennikarz radiowy i telewizyjny. Redaktor naczelny Business Insider Polska[1]. Autor książek: "Trzy mądre małpy", "Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą", "Szlag mnie trafił".

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Łobzie i AWF w Poznaniu.

Współzałożyciel i redaktor naczelny Akademii Triathlonu, największego w Polsce portalu internetowego dla amatorów, trenujących tę dyscyplinę sportu. Sam również jest triathlonistą, startującym głównie na dystansach Ironman 70.3 (2km pływania, 90km jazdy rowerem i 21km biegu) oraz Ironman (prawie 4km pływania, 180km jazdy rowerem i 42km biegu)[potrzebny przypis].

Jest dziennikarzem radiowym i telewizyjnym. Pracował w Radiu Plus, Radiu Tok FM, jako zastępca redaktor naczelnej Ewy Wanat, szef informacji, prowadzący „Poranek Tok FM”, Był też związany z TVN24, prowadził magazyn „Polska i Świat” – z Anną Kalczyńską oraz był gospodarzem takich programów jak: „Magazyn 24 godziny”, „Cały ten świat” i serwisów informacyjnych. W TVP1 był współprowadzącym programu „Kawa czy herbata” z Klaudią Carlos, prowadził też show „Sąsiad na widelcu”. W TVP Polonia współprowadził program „Polacy tu i tam” z Magdaleną Emilianowicz. W Discovery Channel, autor cyklu („How we invented the world”, „Polska - operacja zmiana”). W Polsacie współprowadził program „Celebrity Splash” z Krzysztofem Jankowskim z Radia Eska[potrzebny przypis].

W 2012 wydał książkę Trzy mądre małpy.

Prezes spółki Wydawnictwa Sportowe i Naukowe, założyciel i redaktor naczelny Akademii Triathlonu[2].

Od maja 2016 był redaktorem naczelnym serwisu Business Insider Polska należącego do grupy Onet. Z funkcji zrezygnował w marcu 2019 roku, by skupić się na działalności własnego wydawnictwa[3].

W 2017 roku napisał powieść biograficzną o Jerzym Górskim, legendzie polskiego triathlonu. Książka "Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą" w ciągu kilku miesięcy wskoczyła na listę bestsellerów Empiku, sprzedając się w ponad 50 tysiącach egzemplarzy. Na podstawie historii Jerzego Górskiego powstał również film "Najlepszy”. Obraz w reżyserii Łukasza Palkowskiego, twórcy „Bogów”, otrzymał łącznie pięć nagród podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

29 października 2019 swoją premierę miała jego kolejna książka "Szlag mnie trafił. Są w życiu rzeczy, o które warto walczyć do końca", która opisuje historię kobiety sparaliżowanej po udarze.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Amatorsko trenuje triathlon[4]. Ambasador Mistrzostw Polski w triathlonie na dystansie długim Herbalife Susz Triathlon 2011[5].

Ma żonę i dwie córki: Weronikę i Maję[potrzebny przypis].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Łukasz Grass: Trzy mądre małpy : polska odpowiedź na książkę Harukiego Murakamiego „O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu”. Warszawa: Wydawnictwa Sportowe i Naukowe, 2012. ISBN 978-83-935270-0-7.
  • Łukasz Grass: "Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą". Warszawa: Ringier Axel Springer Polska Sp. z o.o. + Łukasz Grass, 2017. ​ISBN 978-83-8091-442-1
  • Łukasz Grass: "Szlag mnie trafił. Są w życiu rzeczy, o które warto walczyć do końca". Warszawa: Ringier Axel Springer Polska Sp. z o.o., 2019. ​ISBN 978-83-8091-804-7

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Łukasz Grass. Business Insider Polska. [dostęp 2018-03-22].
  2. Redaktor Naczelny Akademii Triathlonu
  3. Łukasz Grass rezygnuje ze stanowiska redaktora naczelnego Business Insider Polska, Press.pl, 22 marca 2019 [dostęp 2019-03-22] (pol.).
  4. Triathlon: kondycja do potęgi trzeciej menshealth.pl
  5. Adamczyk, Karolak, Grass, Topa! susztriathlon.pl

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]