Kłobucznik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Łysa Góra (Góry Sowie))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy szczytu w Górach Sowich. Zobacz też: inne znaczenia tej nazwy.
Kłobucznik
Łysa Góra
Ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  dolnośląskie
Pasmo Sudety
Góry Sowie
Wysokość 364 m n.p.m.
Położenie na mapie powiatu dzierżoniowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu dzierżoniowskiego
Kłobucznik
Kłobucznik
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Kłobucznik
Kłobucznik
Ziemia50°41′15,8″N 16°38′48,3″E/50,687722 16,646750

Kłobucznik[1] (nazwa oboczna Łysa Góra, także Strażnik[2][3], lokalnie Łysina lub Łysaja; niem. Hutberg) – wzniesienie o wysokości 364 m n.p.m., znajdujące się w Górach Sowich.

Leży we wschodniej części Bielawy. Na jego szczycie znajduje się betonowy słup. Roztacza się stąd panorama miasta z widokiem na Góry Sowie.

Podnóże wzgórza jest to wyrobisko gnejsów na stoku zachodnim, stanowisko roślin kserotermicznych na zboczu południowo-zachodnim oraz szczyt wzgórza, na którym znajduje się miejsce obserwacji różnych form terenu.

Kłobucznik jest wzgórzem wyspowym znajdującym się we wschodniej części Bielawy. Wyróżnia się spośród innych wzgórz tym, że nie jest porośnięta lasem, występują na niej zarośla mające charakter czyżni, utworzone głównie ze śliwy tarniny, głogu jednoszyjkowego, dzikiej róży i jeżyny fałdowanej.

Przez Niemców, dawnych mieszkańców naszego miasta, wzgórze to było nazwane Górą Kapeluszową. Szczyt wzniesienia i stok południowo-zachodni porośnięte są roślinnością kserotermiczną, która zadomowiła się tutaj dzięki dużemu nachyleniu terenu. Rośnie tu dziewięćsił bezłodygowy, roślina objęta ochroną.

W Bielawie działa klub paralotniarzy „Bielik”, który organizuje zawody i szkolenia paralotniarskie. Od 2008 roku do 2010 roku rozgrywane były na Kłobuczniku prestiżowe, międzynarodowe zawody kolarstwa górskiego w ramach Lang Team Grand Prix MTB.

Na szczyt góry prowadzi ścieżka przyrodniczo-edukacyjna - "Łysa Góra".

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zarządzenie nr 70 Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 marca 1954 r. w sprawie przywrócenia i ustalenia urzędowych nazw obiektów fizjograficznych Dolnego i Górnego Śląska
  2. Oficjalna strona Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii zawierająca weryfikowalne informacje o nowym nazewnictwie oraz uaktualnioną wysokość bezwzględną (system BDO).
  3. Góry Sowie – mapa turystyczna w skali 1:50 000, Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych im. Eugeniusza Romera S.A., wydanie drugie, Warszawa-Wrocław 1999.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]