Łysienie męskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Łysienie męskie (łac. alopecia androgenetica) – stan chorobowy obejmujący obszary skóry głowy, a występujący wyłącznie u mężczyzn. Dolegliwość związana jest bezpośrednio z męskimi hormonami płciowymi, androgenami, produkowanymi w jądrach oraz korze nadnercza.

Przyczyny[edytuj]

Na łysienie rodzaju męskiego znaczący wpływ wywierają męskie hormony androgeny. Z racji na fakt, iż znacząca ilość androgenów produkowana jest w jądrach, ten rodzaj łysienia dotyka wyłącznie mężczyzn i niemal nigdy nie występuje w przypadku kobiet czy dzieci. Wyjątek stanowią sytuacje, w których do organizmu dostarczany jest hormon testosteron, będący syntetycznym odpowiednikiem androgenu. Ten rodzaj kuracji stosowany jest najczęściej w wypadku terapii kobiet starszych (zabiegi usunięcia jajników i nadnerczy). Związek z występowaniem dolegliwości mają także predyspozycje genetyczne, co z kolei powiązane zostało z regulacją przemian hormonalnych. Niebagatelny wpływ ma również poziom testosteronu. Hormon ten w mieszkach włosowych ulega przekształceniu dihydrotestosteron. Na proces wpływa enzym określany, jako 5-alfa-reduktaza. Negatywne działanie dihydrotestosteronu zmienia czas trwania poszczególnych etapów życia włosa. Skraca on fazę wzrostu, przez co włos staje się cieńszy, natomiast cebulka przemieszcza się w kierunku powierzchni skóry. W skutek zmian dochodzi również do zaburzenia procesu odrastania. Nowe włosy przypominają wówczas wyłącznie tzw. meszek.

Przebieg[edytuj]

Choroba rozpoczyna się u mężczyzn między 20 a 30 rokiem życia. Proces przybiera charakter falowy tj. objawia się wzmożonym wypadaniem włosów w danym okresie czasowym, by następnie ustąpić. Etapy nadmiernego wypadania włosów powtarzane są około raz, do dwóch razy w ciągu roku. Kolejnym etapem choroby jest jej nawrót występujący z reguły pomiędzy 35 a 45 rokiem życia. Wówczas nadmierne wypadanie włosów trwa z reguły od 3 do 4 lat. W większości przypadków dochodzi wówczas do całkowitej utraty włosów.

Leczenie[edytuj]

Jak do tej pory nie została jednoznacznie wskazana metoda leczenia dolegliwości. Ma to bezpośredni związek z faktem, iż określona grupa cebulek włosowych posiada przypisany konkretny kod genetyczny przyczyniający się do reagowania na obecność męskich hormonów.

Bibliografia[edytuj]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.