Łysienie męskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Łysienie męskie (łac. alopecia androgenetica) – stan chorobowy obejmujący obszary skóry głowy, a występujący wyłącznie u mężczyzn. Dolegliwość związana jest bezpośrednio z męskimi hormonami płciowymi, androgenami, produkowanymi w jądrach oraz korze nadnercza.

Przyczyny[edytuj]

Na łysienie rodzaju męskiego znaczący wpływ wywierają męskie hormony androgeny. Z racji na fakt, iż znacząca ilość androgenów produkowana jest w jądrach, ten rodzaj łysienia dotyka wyłącznie mężczyzn i niemal nigdy nie występuje w przypadku kobiet czy dzieci. Wyjątek stanowią sytuacje, w których do organizmu dostarczany jest hormon testosteron, będący syntetycznym odpowiednikiem androgenu. Ten rodzaj kuracji stosowany jest najczęściej w wypadku terapii kobiet starszych (zabiegi usunięcia jajników i nadnerczy). Związek z występowaniem dolegliwości mają także predyspozycje genetyczne, co z kolei powiązane zostało z regulacją przemian hormonalnych. Niebagatelny wpływ ma również poziom testosteronu. Hormon ten w mieszkach włosowych ulega przekształceniu dihydrotestosteron. Na proces wpływa enzym określany, jako 5-alfa-reduktaza. Negatywne działanie dihydrotestosteronu zmienia czas trwania poszczególnych etapów życia włosa. Skraca on fazę wzrostu, przez co włos staje się cieńszy, natomiast cebulka przemieszcza się w kierunku powierzchni skóry. W skutek zmian dochodzi również do zaburzenia procesu odrastania. Nowe włosy przypominają wówczas wyłącznie tzw. meszek.

Przebieg[edytuj]

Choroba rozpoczyna się u mężczyzn między 20 a 30 rokiem życia. Proces przybiera charakter falowy tj. objawia się wzmożonym wypadaniem włosów w danym okresie czasowym, by następnie ustąpić. Etapy nadmiernego wypadania włosów powtarzane są około raz, do dwóch razy w ciągu roku. Kolejnym etapem choroby jest jej nawrót występujący z reguły pomiędzy 35 a 45 rokiem życia. Wówczas nadmierne wypadanie włosów trwa z reguły od 3 do 4 lat. W większości przypadków dochodzi wówczas do całkowitej utraty włosów.

Leczenie[edytuj]

Jak do tej pory nie została jednoznacznie wskazana metoda leczenia dolegliwości. Ma to bezpośredni związek z faktem, iż określona grupa cebulek włosowych posiada przypisany konkretny kod genetyczny przyczyniający się do reagowania na obecność męskich hormonów. Komfort życia chorego, na każdym etapie leczenia, skutecznie poprawiają peruki. Dzięki nowoczesnym technikom produkcji, peruki z włosów naturalnych lub włosów syntetycznych prezentują się bardzo naturalnie i są trudne do odróżnienia od naturalnych pasm.

Bibliografia[edytuj]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.