Ōdako

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ōdako
The Giant Octopus
Devilfish[1]
Sudar
Postać z Tōhō
Twórca Shinichi Sekizawa, Eiji Tsuburaya
Wystąpienia King Kong kontra Godzilla – 1962
Frankenstein Conquers the World – 1965 (alternatywne zakończenie)
Ultra Q (odc. 23) – 1966
Pojedynek potworów – 1966
Fight! Mighty Jack! (odc. 14) – 1968
Grany przez ośmiornice, marionetki
Dane biograficzne
Pochodzenie Gigantyczna ośmiornica
Inne informacje
Wzrost 30 metrów[2]
Masa 20 000 ton[3]

Ōdako (jap. おおダコ) – fikcyjny gigantyczny potwór (kaijū), występujący w japońskich filmach fantastycznonaukowych wytwórni Tōhō, będący gigantyczną ośmiornicą.

Tło powstania[edytuj | edytuj kod]

Eiji Tsuburaya po obejrzeniu King Konga po ponowej japońskiej premierze w 1952 roku chciał w odpowiedzi stworzyć podobny monster movie, tym razem z gigantyczną ośmiornicą i napisał wstępny skrypt. Pierwsza okazja nadarzyła się podczas pre-produkcji Godzilli. Tsuburaya chciał, by Godzilla był ośmiornicą, jednak Tomoyuki Tanaka zdecydował na uczynienie z niego gigantycznego dinozaura[4].

Podczas kręcenia filmu King Kong kontra Godzilla Shinichi Sekizawa umieścił w scenariuszu bez wiedzy ekipy odpowiadającej za efekty specjalne scenę z wielką ośmiornicą. Jednak Tsuburaya polubił ten pomysł i mógł tym samym spełnić swoje marzenie o nakręceniu potwora-ośmiornicy[5].

Historia[edytuj | edytuj kod]

King Kong kontra Godzilla[edytuj | edytuj kod]

Osamu Sakurai i Kinsaburo Furue z Pacific Pharmaceuticals są oddelegowani na wyspę Faro, by zdobyć informacje o grasującym tam potworze. Plemię tubylców potwierdza obecność potwora biorąc go za swego boga.

Nocą gdy Kinsaburo źle się czuje, tubylczy chłopiec imieniem Chikiro zostaje wysłany przez Konno po środek nasenny. W tym celu Chikiro biegnie do chatki, gdzie znajdują się zapasy soku z czerwonych owoców. Tymczasem szukająca go matka każe mu wracać do domu. Chatka, w której przebywają zostaje zaatakowana przez Ōdako. WKrótce Osamu i Kinsaburo wspólnie z tubylcami próbują przepędzić ośmiornicę za pomocą strzelb i dzid. Chikiro i jego matce udaje się uciec, mimo to Ōdako wciąż nie był do powstrzymania. Dopiero pomógł King Kong, uznawany przez tubylców z Faro za ichniego boga. Toczy zajadłą walkę z ośmiornicą, którą wygrywa. Po pokonaniu Ōdako odchodzi w swoją stronę, prawdopodobnie w stronę morza.

Do roli Ōdako wykorzystano prawdziwe ośmiornice oraz marionetkę w ujęciach aktorem grającym King Konga[6].

Frankenstein Conquers the World[edytuj | edytuj kod]

W alternatywnym zakończeniu Frankenstein Conquers the World Ōdako niespodziewanie wyłania się z pobliskiego jeziora, po tym jak Frankenstein zabił Baragona. Frankenstein próbuje wyrwać się z macek ośmiornicy, jednak zmęczony walką z Baragonem nie jest w stanie uwolnić się. Ōdako zaciąga Frankensteina w odmęty wody, a dr Kawaji zastanawia się, czy Frankenstein jako defacto nieśmiertelna istota zginęła pod wodą.

Scena walki Ōdako z King Kongiem w King Kong kontra Godzilla zrobiła duże wrażenie na amerykańskich producentach Frankenstein Conquers the World, którzy poprosili o umieszczenie potwora w filmie. Ōdako miał wystąpić w alternatywnym zakończeniu przeznaczonym na rynek amerykański. Mimo, że reżyser filmu, Ishirō Honda uważał zakończenie za bezsensowne, nakręcił z Eijim Tsuburayą wariant z ośmiornicą. Ostatecznie Henry G. Saperstein uznał, że ośmiornica nie wygląda dobrze i zakończenie filmu na całym świecie było takie same[7].

Alternatywne zakończenie filmu znalazło się przypadkiem podczas emisji telewizyjnej w 1983 roku wprawiając w osłupienie wielu japońskich widzów, którzy zapamiętali z wizyty w kinie inne zakończenie filmu[8]. Od tego momentu scena z Ōdako stała się dostępna w wydaniach na rynek domowy jako dodatek.

Pojedynek potworów[edytuj | edytuj kod]

Podczas sztormowej nocy na japońskich wodach coś atakuje japoński trawler. Sternik w swe kabinie dostrzega wciągające macki. Okazuje się, że to Ōdako atakuje statek, prawdopodobnie zwiedziony jego ładunkiem. Jednak gdy sternik ma spotkać się ze śmiercią, ośmiornica natrafia w wodzie na zielonego olbrzyma. Po walce Ōdako zostaje zabity przez olbrzyma, który sam niszczy trawler i pożera część załogi.

Do wykonania Ōdako wykorzystano tą samą marionetkę co w Frankenstein Conquers the World[6]

Dalsze losy[edytuj | edytuj kod]

Ōdako pojawił się w serialu telewizyjnego Ultra Q w odcinku Fury of the South Sea pod imieniem Sudar, gdzie atakuje okręty w okolicach Mikronezji i jest czczony jako bóstwo przez mieszkańców wyspy Compass. Sceny z King Kong kontra Godzilla zostały umieszczone w 14. odcinku Fight! Mighty Jack!

Wg pierwszej scenariusza Rewanżu Godzilli Ōdako miał wystąpić jako jeden z oponentów Godzilli, jednak z przyczyn budżetowych zastąpił go Ebirah[9]. Był także rozważany jako jeden z potworów mający wystąpić w Godzilla: Ostatnia wojna[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mike Bogue: Apocalypse Then: American and Japanese Atomic Cinema, 1951–1967. Jefferson, N.C.: McFarland & Co., sierpień 2017, s. 98-99. ISBN 978-1-4766-6841-3. (ang.)
  2. ゴジラ東宝大怪獣図鑑, Shogakukan, kwiecień 2005, s. 102, ISBN 4-09-280052-5.
  3. 別冊映画秘宝 オール東宝怪獣大図鑑, wyd. 4, Yosensha, wrzesień 2016, s. 109, ISBN 978-4-8003-0362-2.
  4. August Ragone, Eiji Tsuburaya: Master of Monsters, wyd. 2, Chronicle Books LLC, maj 2014, s. 34, ISBN 978-1-4521-3539-7.
  5. Guy Mariner Tucker, Age of the Gods: A History of the Japanese Fantasy Film, Feral House, 1996, s. 151 (ang.).
  6. a b 別冊映画秘宝 オール東宝怪獣大図鑑, wyd. 4, Yosensha, wrzesień 2016, s. 77, 109, 122, ISBN 978-4-8003-0362-2 (jap.).
  7. Steve Ryfle, Ed Godziszewski, Ishiro Honda: A Life in Film, from Godzilla to Kurosawa, Wesleyan University Press, 12 września 2017, s. 226, ISBN 978-0-8195-7741-2.
  8. Hajime Ishida, Memories of Ishiro Honda. Twenty Years After The Passing Of Godzilla’s Famed Director by Hajime Ishida., „Famous Monsters of Filmland”, 269, Movieland Classics LLC, 2013, s. 21 (ang.).
  9. 東宝特撮映画大全集, Village Books, wrzesień 2012, s. 133-135, ISBN 4-864-91013-8 (jap.).
  10. Godzilla: Final Wars - Concept Art, Toho Kingdom [dostęp 2019-04-04].