Ściechów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ściechów
Rodzaj miejscowości wieś
Państwo  Polska
Województwo lubuskie
Powiat gorzowski
Gmina Lubiszyn
Strefa numeracyjna 95
Kod pocztowy 66-429
Tablice rejestracyjne FGW
SIMC 0182797
Położenie na mapie gminy Lubiszyn
Mapa lokalizacyjna gminy Lubiszyn
Ściechów
Ściechów
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Ściechów
Ściechów
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubuskiego
Ściechów
Ściechów
Położenie na mapie powiatu gorzowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu gorzowskiego
Ściechów
Ściechów
Ziemia52°49′07″N 14°58′20″E/52,818611 14,972222

Ściechów (niem. Fahlenwerder[1] względnie Gross-Fahlenwerder) – wieś w Polsce, położona w województwie lubuskim, w powiecie gorzowskim, w gminie Lubiszyn.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa gorzowskiego.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

12 listopada 1946 r. nadano miejscowości polską nazwę Ściechów[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość została założona w 1747 r. w sąsiedztwie huty szkła z węglarnią (smolarnią). Kościół oddano do użytku w 1752 roku, był wielokrotnie przebudowywany (ostatnio w latach 1976–1980), w 1975 r. poświęcony przez bpa Jerzego Strobę. Budowę szkoły rozpoczęto wraz z budową kościoła (w 1748 roku).

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

W miejscowości dominują małe i średnie gospodarstwa rolne. Funkcjonują także zakłady przemysłu drzewnego.

Sport[edytuj | edytuj kod]

W 2009 r. powstał klub „Feniks” Ściechów, będący kontynuacją dawnego klubu „Znicz” Ściechów. Obecnie występuje w rozgrywkach gorzowskiej klasy A. Latem 2010 r. powstało boisko przy wjeździe do miejscowości od strony Wysokiej.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Niedaleko miejscowości znajduje się jezioro Marwicko o powierzchni 140 hm² (ha). Jezioro wykorzystywane jest w okresie letnim jako kąpielisko.Jedni mówią, że ma kształt nieregularnego koła, innym wydaje się być podobne do fasolki. Nie jest zbyt głębokie – średnio 3,5 m, a w najgłębszym miejscu – 12,5 m. Jest popularnym miejscem spacerowym gorzowian. Przy południowym brzegu funkcjonuje dość szeroka, piaszczysta plaża.

W latach 70. wojsko wybudowało przy niej spory pomost chętnie wykorzystywany przez plażowiczów i wędkarzy. Przed każdym sezonem letnim dowożono partię czystego piasku. Były dwa obozowiska z doprowadzoną do nich energią elektryczną, mała gastronomia i sezonowa linia autobusów podmiejskich. Do plaży dojechać można było z trzech stron – od strony Wysokiej (3 km), od strony Ściechowa (1,5 km) i z drogi Gorzów - Szczecin (2 km). Wszystkie dojazdy były gruntowe, ale dobrze utwardzone.

Brak dobrego gospodarza (lub zbyt wielu chętnych do zbicia na kąpielisku kokosowych interesów) spowodował jednak, że pozostała tam już tylko plaża. Obozowiska zdewastowano, pomost przetrwał jedynie w resztkach. Dojechać można już tylko od strony Wysokiej. Pozostałe drogi, rozjeżdżone przez ciężki sprzęt, nie zachęcają do użytkowania. Mimo wszystko miejsce jest nadal popularne i tłumnie odwiedzane nie tylko przez wędkarzy i nie tylko latem. Jezioro nosi też rzadziej używaną nazwę Roztocze. Jego jedyną wadą jest torfowe podłoże. W pobliżu, obok wsi Chłopiny, znajduje się rezerwat „Bagno Chłopiny”.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

W Ściechowie urodził się Hans Grünberg – as lotnictwa niemieckiego z okresu II wojny światowej.

Ściechów jest jedną z najdłuższych wsi w Polsce.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Rozporządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 12 listopada 1946 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości (M.P. z 1946 r. nr 142, poz. 262).