Śląsk (miesięcznik)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Śląsk
miesięcznik społeczno-kulturalny
Ilustracja
Siedziba wydawnictwa w 2017 roku
Częstotliwość miesięcznik
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Adres ul. Juliusza Ligonia 7, 40-036 Katowice, pokój 103
Wydawca Górnośląskie Towarzystwo Literackie, Biblioteka Śląska
Język polski
Pierwszy numer 1 listopada 1995
Redaktor naczelny Tadeusz Sierny
Stali współpracownicy Wiesława Konopelska, Maria Sztuka, Bogdan Widera, Wojciech Łuka
Format A4
Liczba stron 84
ISSN 1425-3917
Strona internetowa

Śląskmiesięcznik społeczno-kulturalny i literacki ukazujący się od 1 listopada 1995 w Katowicach, wydawany przez Górnośląskie Towarzystwo Literackie w Katowicach oraz Bibliotekę Śląską. W czasopiśmie poruszane są problemy historyczne, społeczne, gospodarcze, ekonomiczne i kulturowe dotyczące Górnego Śląska.

Czynnikiem decydującym o powołaniu pisma było utworzenie w 1992 r. Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego, które za jedno ze swoich głównych zadań uznało podjęcie wydawania miesięcznika społeczno-kulturalnego, apolitycznego, niezależnego, funkcjonującego ponad podziałami, o szerokim zakresie zainteresowań i ponadregionalnym zasięgu. 2 czerwca 1993 r. Sąd Wojewódzki w Warszawie potwierdził prawo do używania tytułu "Śląsk". Pierwszy lokal redakcji mieścił się w Katowicach przy ul. 3 Maja[1]. Redaktorem naczelnym od momentu powstania pisma do grudnia 2012 był Tadeusz Kijonka. Pierwszy zespół redakcyjny tworzyli ponadto: Wiesława Konopelska (sekretarz redakcji), Krzysztof Karwat (dział kulturalny), Marian Kisiel (dział krytyki i eseju), Jan F. Lewandowski (dział społeczno-historyczny), Wojciech Łuka (dział grafiki), Feliks Netz (zastępca redaktora naczelnego).

Stanowiska redaktorów naczelnych zajmowali następnie: od stycznia do czerwca 2013 Krystian Gałuszka, od lipca 2013 do kwietnia 2014 Witold Turant, od maja 2014 do maja 2015 Dariusz Rott, od czerwca 2015 do listopada 2017 Wiesława Konopelska. Od stycznia 2018 redaktorem naczelnym jest Tadeusz Sierny.

W 2004 r. przychody własne pisma pokrywały ok. 40-50% kosztów jego funkcjonowania. Brakującą część zapewniają dotacje Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach (początkowo Urzędu Wojewódzkiego), katowickiego Urzędu Miejskiego oraz (w niewielkim stopniu) Ministerstwa Kultury[1].

Nagroda[edytuj | edytuj kod]

Miesięcznik „Śląsk” został uhonorowany prestiżową nagrodą i medalem Zygmunta Glogera, które przyznaje Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka” wraz z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego. We wrześniu 2016 roku „Śląsk” zdobył wyróżnienie w konkursie Marka Śląskie w kategorii mediów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Kijonka Tadeusz: Setka!, w: "Śląsk" R. X, nr 2 (100), luty 2004, s. 4-5

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]