Śląskie Muzeum Rzemiosła Artystycznego i Starożytności

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Śląskie Muzeum Rzemiosła
Artystycznego i Starożytności nieistniejące

Schlesisches Museum
für Kunstgewerbe und Altertümer
Ilustracja
Gmach śląskiego Muzeum Rzemiosła Artystycznego, III poł. XIX wieku
Państwo  III Rzesza
Miejscowość Breslau, Królestwo Prus/Cesarstwo Niemieckie/Republika Weimarska/III Rzesza
Adres Schlossplatz
Data założenia 1858,
od 1899 pod ob. nazwą
Zakres zbiorów rzemiosło artystyczne
V-XX w., zbiór monet
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Śląskie Muzeum RzemiosłaArtystycznego i Starożytności nieistniejące”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Śląskie Muzeum RzemiosłaArtystycznego i Starożytności nieistniejące”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Śląskie Muzeum RzemiosłaArtystycznego i Starożytności nieistniejące”
Ziemia51°06′25,9″N 17°01′34,0″E/51,107194 17,026111

Śląskie Muzeum Rzemiosła Artystycznego i Starożytności we Wrocławiu (niem.: Schlesisches Museum für Kunstgewerbe und Altertümer in Breslau) – nieistniejące muzeum rzemiosła artystycznego, które znajdowało się w miejscu placu Wolności we Wrocławiu i działało w latach 1858–1945 (w latach 1858–1899 pod nazwą Muzeum Starożytności Śląskich).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Gromadzeniem zbiorów rzemiosła artystycznego dla placówki pod nazwą Muzeum Starożytności Śląskich (Museum schlesischer Altertümer) od 1858 zajmowała się prywatna fundacja, a od 1 kwietnia 1895 zadanie to przejęła pruska Prowincja Śląska. Zbiory obejmowały znaleziska archeologiczne z rejonu Śląska od neolitu do XII wieku, zbiory monet, wyroby artystyczne i użytkowe średniowieczne i renesansowe, dzieła sztuki sakralnej (np. Ołtarz Świętej Barbary) i inne. Część zbiorów pochodziła z dawnego „Królewskiego Muzeum Sztuki i Starożytności” (Königliches Museum für Kunst und Altertümer). Tymczasowe siedziby muzeum okazały się niewystarczające dla pomieszczenia całości zbiorów[1].

W sierpniu 1896 Heinrich von Korn (z rodziny wydawców wrocławskich) podarował 500 tysięcy marek na zakup Domu Stanowego (Gmach Stanów Śląskich lub Sejmu Śląskiego) przy dzisiejszym placu Wolności (wówczas Schlossplatz), aby stał się siedzibą muzeum. Po przebudowie tego gmachu, 27 listopada 1899 uroczyście otwarto tam Śląskie Muzeum Rzemiosła Artystycznego i Starożytności[1].

Podczas oblężenia Festung Breslau gmach muzeum został niemal zupełnie zniszczony. Wyburzono go całkowicie po 1945. W czasie wojny zbiory w większości uległy zniszczeniu, grabieży lub rozproszeniu, część znajduje się we wrocławskich i warszawskich muzeach (w Muzeum Miejskim Wrocławia, Muzeum Narodowym we Wrocławiu i Muzeum Narodowym w Warszawie). W latach 2009–2015 na miejscu dawnego muzeum wybudowano Narodowe Forum Muzyki[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Dr. Hermann Luchs: Breslau. Ein Führer durch die Stadt. Breslau: Verlag von Eduard Trewendt, 1901, s. 30-33.
  2. Śląskie Muzeum Rzemiosła Artystycznego i Starożytności (dawny gmach Sejmu Śląskiego). Wratislaviae Amici. [dostęp 2017-01-31].