Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne
Częstotliwość półrocznik
Państwo  Polska
Wydawca Księgarnia św. Jacka
Rodzaj czasopisma historia, teologia
Pierwsze wydanie 1968
Redaktor naczelny ks. dr hab. Jacek Kempa
Średni nakład 500 egz.
Format B5
ISSN 0137-3447
Strona internetowa

Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne (skrót bibliograficzny − SSHT) − periodyk naukowy środowiska teologów oraz historyków katowickich ukazujący się od 1968 roku. W 1998 roku stał się organem powołanego do życia Instytutu Teologiczno-Pastoralnego, a po utworzeniu 7 listopada 2000 roku Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach − organem naukowym tegoż wydziału.

Pierwszy tom SSHT ukazał się w 1968 roku i był drugim po Studiach Warmińskich periodykiem naukowym wydawanym przez lokalne środowiska teologiczne. Do chwili przekształcenia SSHT w półrocznik, ukazały się 34 tomy. Wszystkie artykuły poddawane są recenzji wewnętrznej i zewnętrznej, posiadają streszczenia obcojęzyczne. Od 2000 roku Redakcja zmieniła profil wydawniczy periodyku poszerzając grono Autorów i problematykę. W dziale historycznym preferuje się nadal tematykę śląską, ale widzianą w kontekście „Kresów” nie tylko zachodnich, ale także wschodnich.

Redaktorzy naczelni[edytuj | edytuj kod]

Rada naukowa: prof. Marek Czapliński - Uniwersytet Wrocławski, ks. dr Józef Kupny, ks. prof. Wincenty Myszor - Uniwersytet Śląski w Katowicach, ks. prof. Remigiusz Sobański - Uniwersytet Śląski w Katowicach, ks. prof. Jerzy Pałucki - Katolicki Uniwersytet Lubelski, ks. prof. Manfred Uglorz - Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Profil rocznika i zamierzenia. (Dyskusja redakcyjna), SSHT 1975, t. 8, s. 163-166;
  • Jerzy Myszor, Ks. Remigiusz Sobański - redaktor „Śląskich Studiów Historyczno-Teologicznych" 1968-1975, SSHT 2001, t. 34, s. 35-40.