Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne
Częstotliwość

półrocznik

Państwo

 Polska

Wydawca

Księgarnia św. Jacka

Tematyka

historia

Pierwszy numer

1968

Redaktor naczelny

ks. dr Wojciech Surmiak

Średni nakład

200 egz.

Format

B5

ISSN

0137-3447

Strona internetowa

Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne (skrót bibliograficzny − SSHT) − periodyk naukowy środowiska teologów oraz historyków katowickich ukazujący się od 1968 roku. W 1998 roku stał się organem powołanego do życia Instytutu Teologiczno-Pastoralnego, a po utworzeniu 7 listopada 2000 roku Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach − organem naukowym tegoż wydziału.

Pierwszy tom SSHT ukazał się w 1968 roku i był drugim po Studiach Warmińskich periodykiem naukowym wydawanym przez lokalne środowiska teologiczne. Do chwili przekształcenia SSHT w półrocznik, ukazały się 34 tomy. Wszystkie artykuły poddawane są recenzji wewnętrznej i zewnętrznej, posiadają streszczenia obcojęzyczne. Od 2000 roku Redakcja zmieniła profil wydawniczy periodyku poszerzając grono Autorów i problematykę. W dziale historycznym preferuje się nadal tematykę śląską, ale widzianą w kontekście „Kresów” nie tylko zachodnich, ale także wschodnich.

Redaktorzy naczelni[edytuj | edytuj kod]

Rada naukowa[edytuj | edytuj kod]

  • ks. prof. dr Edmund Kowalski − Accademia Alfonsiana (Rzym), ks. prof. dr hab. Marian Machinek − UWM - Olsztyn, ks. prof. dr hab. Jerzy Myszor − Uniwersytet Śląski w Katowicach, ks. prof. Józef Niewiadomski − Universitat Innsbruck, ks. prof. dr hab. Henryk Seweryniak − UKSW (Warszawa), prof. dr hab. Wojciech Świątkiewicz − Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]