Przejdź do zawartości

Ślad ekologiczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ślad ekologiczny poszczególnych krajów w porównaniu ze wskaźnikiem ich rozwoju
Uzależnieni od jazdy samochodem Amerykanie zostawiają znacznie większy ślad ekologiczny niż inne państwa zachodnie
Mapa państw świata według wielkości śladu ekologicznego

Ślad ekologiczny – wskaźnik umożliwiający oszacowanie zużycia zasobów naturalnych w stosunku do możliwości ich odtworzenia przez Ziemię. Stanowi podstawę analizy zapotrzebowania człowieka na zasoby naturalne biosfery[1]. Porównywana jest ludzka konsumpcja zasobów naturalnych ze zdolnością planety Ziemi do ich regeneracji. Ślad ekologiczny to szacowana liczba hektarów powierzchni lądu i morza potrzebna do rekompensacji zasobów zużytych na konsumpcję i absorpcję odpadów. Ślad mierzony jest w globalnych hektarach (gha) na osobę.

Przyczyny

[edytuj | edytuj kod]

Europejska Agencja Środowiska wymienia eksploatację ziemi, wzorce konsumpcyjne i modele handlowe jako największe zagrożenia przyrodnicze w Europie. Obecnie największym wyzwaniem są zanieczyszczenia ze źródeł rozproszonych[2].

Ślad ekologiczny Polski

[edytuj | edytuj kod]

Według raportu WWF Europa 2007, mimo że wszystkie kraje Unii Europejskiej pogłębiają ekologiczny deficyt Ziemi, Polska zajmuje 20. pozycję z 24 analizowanych państw UE. Mniejszy ślad ekologiczny zostawiają tylko Bułgaria, Słowacja, Łotwa i Rumunia[3].

Mimo że Polacy nadal eksploatują prawie 2 razy więcej niż wynoszą zasoby naturalne kraju, od 1990 r. udało się zmniejszyć deficyt ekologiczny z 3,83 globalnych ha na mieszkańca do 3,3 gha na mieszkańca[1].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Rzeczpospolita (publikacja: Gospodarka Śląska): Polska a ślad ekologiczny.. [dostęp 2008-03-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (29 listopada 2014)].
  2. Europejska Agencja Środowiskowa: Środowisko europejskie 2005. [dostęp 2008-03-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (5 lipca 2007)].
  3. WWF Polska: Europa a ślad ekologiczny. [dostęp 2008-03-12].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]