Ślaz zaniedbany

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ślaz zaniedbany
Ślaz zaniedbany: zdjęcie
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad klad różowych
Rząd ślazowce
Rodzina ślazowate
Rodzaj ślaz
Gatunek ślaz zaniedbany
Nazwa systematyczna
Malva neglecta Wallr.
Syll. Pl. Nov. 1:140. 1824
Synonimy

Malva rotundifolia auct.[2]

Mapa zasięgu
Ślaz zaniedbany: zasięg występowania na mapie
Malva neglecta01.jpg

Ślaz zaniedbany (Malva neglecta L.) – gatunek rośliny, należący do rodziny ślazowatych (Malvaceae). Jest szeroko rozprzestrzeniony w Europie, Azji i Afryce Północnej[2]. Gatunek pochodzenia irano-turańskiego, obcy w naszej florze, ale zadomowiony (archeofit). Występuje pospolicie na całym niżu i w niższych partiach gór. W późniejszym czasie rozprzestrzenił się również w Ameryce Północnej (tam jest kenofitem).

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Roślina cała naga, lub słabo owłosiona, osiąga wysokość 8-40 cm.
Łodyga
Rozesłana, częściowo podnosząca się, rozgałęziona.
Liście
W nasadzie sercowate, 5-7 klapowe, z płytko karbowanymi brzegami, owłosione. Wyrastają na bardzo długich (do 25 cm) ogonkach.
Kwiaty
Drobne, kieliszkowate kwiaty wyrastają po kilka w kątach liści na szypułkach o różnej długości. Działki kielicha o długości 5-7 mm są równowąskolancetowate, zaostrzone, z płaskim brzegiem i zrośnięte z kieliszkiem składającym się z 3 równowąskolancetowatych działek. Korona z 5 bladoróżowymi płatkami, 2-3 razy dłuższa od kielicha. Pręciki liczne i zrośnięte u nasady w rurkę, słupek wielokrotny o licznych szyjkach. Przedprątne, zapylane przez owady kwiaty kwitną od czerwca do września[3]. Cenna roślina miododajna.
Owoc
Rozłupnia zawierająca kilkanaście gładkich rozłupek o zaokrąglonych brzegach, ułożonych w krążek.

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Roślina jednoroczna, dwuletnia, lub bylina, hemikryptofit. Siedlisko: przydroża, przychacia. Roślina ruderalna, w ogrodach jest chwastem. Jest rośliną wskaźnikową piaszczystych gleb. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla Ass. Urtico-Malvetum[4].

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Dawniej spożywana była jako jarzyna.
  • Jest jednym z gatunków używanych przy konstrukcji tzw. zegara kwiatowego (określanie czasu na podstawie otwierania się i zamykania kwiatów).

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-02-19].
  2. a b Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-09-15].
  3. Olga Seidl, Józef Rostafiński: Przewodnik do oznaczania roślin. Warszawa: PWRiL, 1973.
  4. Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
  5. Jindřich Krejča, Jan Macků: Atlas roślin leczniczych. Warszawa: Zakł. Nar. im. Ossolińskich, 1989. ISBN 83-04-03281-3.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Jakub Mowszowicz: Flora jesienna. Przewodnik do oznaczania dziko rosnących jesiennych pospolitych roślin zielnych. Warszawa: WSiP, 1986. ISBN 83-02-00607-6.
  2. Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.