Śledź (turystyka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rożne rodzaje śledzi

Śledź – w turystyce przedmiot będący częścią namiotu, szpikulec, długi kawałek pręta lub zaostrzony kołek wbijany w ziemię, czasami z haczykiem lub otworkiem na końcu, wykonany zwykle z metalu, drewna, plastiku lub materiału kompozytowego. Śledzie służą do przytrzymania namiotu do ziemi, rozciągnięcia i wzmocnienia całej konstrukcji[1]. Śledzie są albo bezpośrednio łączone z namiotem, albo z przymocowanymi do niego linkami. Zadanie śledzi mogą czasami spełniać inne stabilne przedmioty, takie jak wbite w ziemie małe kłody, wytrzymałe gałązki, krzewy itd.

Alternatywą dla metalowych śledzi może być inny solidny przedmiot

Użycie[edytuj | edytuj kod]

Namioty są zazwyczaj przytwierdzane do ziemi zarówno bezpośrednio przy podstawie, jak i poprzez zestaw linek przyczepionych do namiotu. Śledzie mają zapobiec zawaleniu się namiotu, ochraniać konstrukcję przed silnymi wiatrami, deszczem i pomóc zachować jego kształt[1].

Śledzie są zazwyczaj wbijane ręcznie, ale w przypadku większego namiotu i dużych śledzi może być potrzebne użycie specjalnego młotka. Jednak zbyt silnym wepchnięciu w ziemię śledzie mogą wygiąć się i zniszczyć[1].

W celu zminimalizowania szansy obsunięcia się linki ze śledzia, zaczepienie powinno znajdować się jak najbliżej ziemi. To zmniejsza nacisk na szpilę, która przy odpowiednio silnym naciągu może się obluzować i zostać wyrwana z podłoża.

Śledź w ziemi

Typy i budowa śledzi[edytuj | edytuj kod]

Istnieje kilka rodzajów śledzi[2]. Czynniki, które wpływają na ich formę to:

  • typ podłoża, na jakim mają być używane – np. śnieg, miękka ziemia, piasek, twarda i/lub kamienista gleba itd.
  • wielkość namiotu
  • warunki pogodowe panujące w miejscu, w jakim ma stać namiot, np. siła wiejącego wiatru
  • docelowy ciężar całego pakunku (namiotu, śledzi, stelaży itd.) – łatwość w transporcie.

Większość śledzi ma zaostrzone końce w celu łatwiejszego wbicia w ziemię, a także haczykowate zakończenie, aby linka czy pętelka nie zsuwały się ze szpikulca. Śledzie są z reguły budowane w taki sposób, żeby rozładowywały napięcie w podłożu, niż były ciągnięte za jeden koniec i podważane[3]. Śledzie lepszej jakości mają symetryczne zakończenie w kształcie litery V, co gwarantuje lepszą stabilność, a także rozbudowany hak, który można również wbić w ziemię, dzięki czemu śledź posiada dwa punkty oporu[4][5].

Rzymskie śledzie z II/III wieku n.e.

Długość śledzi zazwyczaj waha się między 150 a 490 mm, grubość między 1,6 a 3,2 mm dla śledzi płaskich i 4 a 11,2 mm dla prętów. W przypadku, gdzie waga ma szczególne znaczenie, używa się jeszcze mniejszych śledzi[4][5].

Śledzie są wykonywane m.in. ze stali, aluminium, żelaza, poliestru, plastiku i kompozytu.

W historii[edytuj | edytuj kod]

Dawne armie w pochodzie często używały namiotów jako prowizoryczny środek zakwaterowania. Istniała taktyka używana przez siły atakujące wrogie obozowisko polegająca na rozpoczęciu natarcia używając kawalerii. Jeźdźcy przejeżdżali szybko przez namioty, wyrywając śledzie z ziemi, doprowadzając tym samym do zawalenia namiotów na śpiących żołnierzy i spowolnienia mobilizacji wroga. Praktyka ta stała się później sportem jeździeckim (ang. tent pegging).

W historii istnieją przypadki zabójstw za pomocą śledzi. W Księdze Sędziów zapisana jest historia Jaeli, żony Hebera, rzemieślnika zajmującego się wytwórstwem namiotów, która zabiła Sisera wbijając mu śledzia namiotowego w skroń podczas snu (4:21). W 1997 roku w Wielkiej Brytanii doszło do morderstwa 13-letniej Billie-Jo Jenkins za pomocą tego przedmiotu[6].

Są też historyczne przypadki użycia śledzi namiotowych jako prowizoryczne haki do wspinaczki, np. podczas oblężenia fortecy w Sogdianie i zejściu himalaisty Jean-Chrisophe Lafaille'a z góry Annapurna.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Podstawowe elementy namiotu, Nowy-Namiot.pl, 28 marca 2013 [dostęp 2019-07-10] (pol.).
  2. Tent Pegs Explained, www.campingworld.co.uk [dostęp 2019-07-10].
  3. Delta Ground Anchors and Tent Pegs – the really strong tent peg, Delta Ground Anchors [dostęp 2019-07-10] (ang.).
  4. a b Wayback Machine, web.archive.org, 21 listopada 2008 [dostęp 2019-07-10] [zarchiwizowane z adresu 2008-11-21].
  5. a b Camping Accessories - Specialised Tent Pegs - 4wd Recovery Gear | 4wd Accessories | 4wd Equipment and Camping Gear Australia | Axe and Shovel Holder | Combo Shovel | Camping Lights | Tyre Deflators | Versa-Lite | LED Strip Lights , Recovery Gear, web.archive.org, 25 września 2015 [dostęp 2019-07-10] [zarchiwizowane z adresu 2015-09-25].
  6. BBC News | UK | Sion Jenkins convicted of Billie-Jo murder, news.bbc.co.uk [dostęp 2019-07-10].