Przejdź do zawartości

Ślizg słodkowodny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ślizg słodkowodny
Salaria fluviatilis[1]
(Asso, 1801)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

promieniopłetwe

Rząd

okoniokształtne

Podrząd

ślizgowce

Rodzina

ślizgowate

Rodzaj

Salaria

Gatunek

ślizg słodkowodny

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Ślizg słodkowodny[3], ślizg rzeczny[4] (Salaria fluviatilis) – gatunek ryby z rodziny ślizgowatych. Jedyny słodkowodny, europejski przedstawiciel tej rodziny.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Południowa i wschodnia Hiszpania, południowa Francja, Włochy, Dalmacja, zachodnia i południowa Turcja oraz Maroko, Algieria i wyspy na Morzu Śródziemnym.

Żyje zarówno w przybrzeżnych wodach morskich jak i jeziorach, wolno płynących rzekach i kanałach. Żyje przy dnie chowając się pod kamieniami. Młode osobniki często żyją w stadach, starsze są samotnikami.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Osiąga 10(15) cm długości. Ciało wydłużone, pokryte grubą skórą i szczątkowymi łuskami. Na szczycie głowy występuje niski, mięsisty czub silniej rozwinięty u samców. Otwór gębowy mały, uzębiony, w każdej szczęce jeden ząb jest znacznie większy i zagięty do tyłu. Nad oczami niewielkie, mięsiste czułki. Płetwa grzbietowa jednakowej wysokości na całej długości, zaczyna się tuż za głową i biegnie aż do płetwy ogonowej która jest zaokrąglona.

Grzbiet oliwkowobrązowy, boki jaśniejsze, brzuch żółtawobiały. Na grzbiecie i bokach występują ciemnobrązowe plamki i prążki. Na policzkach 3 brązowe paski. Na płetwie grzbietowej ciemne plamy. Ubarwienie zmienne, zależne od środowiska.

Odżywianie[edytuj | edytuj kod]

Żywi się bezkręgowcami dennymi.

Rozród[edytuj | edytuj kod]

W czasie tarła samiec wyszukuje zagłębienie pod kamieniem którego broni przed innymi samcami. W tym czasie jego ciało staje się prawie czarne. Falującymi ruchami zwabia samicę, która składa jaja w górnej części jamki. Samiec opiekuje się nią, za pomocą ruchów ciała i płetw zapewniając stały dopływ świeżej wody. Przy temperaturze 20 °C wylęg następuje po około 14 dniach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Salaria fluviatilis, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Salaria fluviatilis, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  3. Fritz Terofal, Claus Militz, Ryby słodkowodne, Henryk Garbarczyk (tłum.), Eligiusz Nowakowski (tłum.), Jacek Wagner (tłum.), Warszawa: Świat Książki, 1997, ISBN 83-7129-441-7, OCLC 830128659.
  4. Peter Hiscock, Akwarium inspirowane naturą, Warszawa: ARTI, 2005, s. 93, ISBN 83-89725-17-7, OCLC 749640571.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]