Przejdź do zawartości

Śluby Jana Kazimierza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Śluby Jana Kazimierza
Ilustracja
Autor

Jan Matejko

Data powstania

1893

Medium

olej na płótnie

Wymiary

315 × 500 cm

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Śluby Jana Kazimierza – obraz polskiego malarza Jana Matejki z 1893 roku znajdujący się w kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Obraz o wymiarach 315 × 500 cm[1] przedstawia wydarzenie historyczne, które miało miejsce dnia 1 kwietnia 1656 roku we Lwowiezłożenie ślubowania obietnic rozszerzenia praw obywatelskich szlachcie i polepszenia bytu chłopstwu, przez króla Jana Kazimierza.

Król Jan Kazimierz na obrazie znajduje się w jego lewej części, klęcząc przed ołtarzem. Innymi historycznymi postaciami namalowanymi na tym płótnie są: biskup lwowski Jan Tarnowski, stoi na lewo od króla[a], królowa Maria Ludwika klęcząca tuż za królem, za nią hetman Stefan Czarniecki[b], obok niego marszałek wielki koronny Jerzy Sebastian Lubomirski, trzymający buławę hetman polny koronny Stanisław Lanckoroński, klęczący hetman wielki koronny Stanisław Rewera Potocki oraz trzymający chorągiew książę Krzysztof Zbaraski[c]. W skrajnej lewej części obrazu stoi oparty o ołtarz wojewoda łęczycki Jan Leszczyński.

Obraz ten jest ostatnim wielkim płótnem, które namalował Jan Matejko, tworzył go od marca do października 1893 r. Prace nad obrazem przerwała śmierć artysty. O tym, że obraz jest niedokończony, mogą świadczyć szkicowe przedstawienia niektórych postaci w prawej części obrazu.

Przed rokiem 1945 obraz znajdował się w Galerii Narodowej we Lwowie, od roku 1946 znajduje się w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, w galerii sztuki polskiej XVII–XIX w.

Galeria

[edytuj | edytuj kod]
  1. Według innych przekazów biskupem przedstawionym na obrazie był biskup krakowski Andrzej Trzebicki.
  2. Postaci hetmana Matejko nadał rysy swojej własnej twarzy.
  3. Takie przypisanie budzi wątpliwości[2]. Krzysztof Zbaraski nie był księciem i zmarł w 1627 r., na długo przed ślubami lwowskimi.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Sztuka polska XVII–XIX w.. mnwr.pl. [dostęp 2020-01-06]. (pol.).
  2. Ryszard Bratkowski, Wodzowie generałowie i żołnierze wojska polskiego czyli postacie na polskich znakach pocztowych 1918-2010, Płock 2012, s. 12 [dostęp 2022-12-28], na podstawie: Matejko - obrazy olejne - katalog, Warszawa 1993.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Iwona Gołaj, Grzegorz Wojturski: Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Przewodnik. Wrocław: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, 2006. ISBN 83-86766-48-4. (pol.).