Śluza Czersko Polskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Śluza Czersko Polskie
Ilustracja
Śluza Czersko Polskie
Państwo  Polska
Województwo  kujawsko-pomorskie
Miejscowość Bydgoszcz
Droga wodna Wisła-Odra
Lokalizacja na 1,4 km
Dane techniczne
Długość 117,9 m
Szerokość 12 m
Różnica poziomów 4,9 m
Wrota stalowe dwuskrzydłowe
Rodzaj napędu elektromechaniczny
Położenie na mapie Bydgoszczy
Mapa lokalizacyjna Bydgoszczy
Śluza Czersko Polskie
Śluza Czersko Polskie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Śluza Czersko Polskie
Śluza Czersko Polskie
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa kujawsko-pomorskiego
Śluza Czersko Polskie
Śluza Czersko Polskie
Ziemia53°07′20,54″N 18°07′46,35″E/53,122372 18,129542

Śluza Czersko Polskieśluza na rzece Brdzie w Bydgoszczy.

Stanowi jedną z budowli hydrotechnicznych Hydrowęzła Czersko Polskie zarządzanego przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Jest to śluza nr 1 drogi wodnej Wisła-Odra.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Obiekt znajduje się w północno-wschodniej części toru regatowego w Bydgoszczy, w odległości 1,4 km od początku drogi wodnej Wisła-Odra[1]. Dojazd możliwy jest po uzgodnieniu z Nadzorem Wodnym z ul. Łowickiej przez most na śluzie Brdyujście.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Została oddana do użytku w 1999 r. Zastąpiła wyeksploatowaną śluzę Brdyujście.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Jest to śluza klasy II, komorowa o konstrukcji dokowej. Komora jest napełniana i opróżniana przez kanały obiegowe oraz poprzez klapę w głowie górnej. Jej parametry spełniają wymogi III klasy według klasyfikacji śródlądowych dróg wodnych. Konstrukcja śluzy podzielona jest na: głowę dolną, 7 sekcji komorowych oraz głowę górną. Posiada zamknięcia górne w postaci klapy stalowej typu Czabelki oraz dolne wrota wsporne, stalowe dwuskrzydłowe. Praktyczny czas śluzowania wynosi 15 minut. Nie posiada dodatkowych urządzeń do przepuszczania wód, gdyż role tę spełnia sąsiedni jaz Czersko Polskie.

Śluza umożliwia pokonanie przez jednostki pływające różnicy poziomów wody 4,9 m (max 5,28 m), między Wisłą, a Torem Regatowym. Konstrukcja uwzględnia wahania poziomu wód Brdy: 0,5 m i Wisły ponad 5 m. Rzędna wód Wisły wynosi: 27,15 do 32,43 m n.p.m.

W 2014 roku zarządcą śluzy Czersko Polskie był Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Zarząd Zlewni Wisły Kujawskiej w Toruniu. Obiektami na miejscu zarządza Nadzór Wodny w Bydgoszczy[1].

Most na śluzie Czersko Polskie[edytuj | edytuj kod]

Nad głową dolną śluzy znajduje się most drogowy umożliwiający dojazd do jazu Czersko Polskie. Jego rozpiętość wynosi 23 m. Konstrukcję nośną stanowi 5 dźwigarów stalowych z żelbetową płytą pomostu. Przestrzeń żeglugowa pod obiektem wynosi 5,5 × 9,4 m. Dojazd do mostu odbywa się po nasypach ziemnych. Ponadto na głowie dolnej śluzy wykonano kładkę technologiczną[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Monografia mostów województwa kujawsko-pomorskiego. Brda i Kanał Bydgoski. Tom II z serii: Mosty z biegiem rzek pod red. Krzysztofa Dudka. Bydgoszcz – Grudziądz 2012. Wydawca: Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Pomorsko-Kujawski. ​ISBN 978-83-934160-2-8​.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Marek Badtke: Kanał Bydgoski: Bydgoszcz, 2006.
  • Krzysztof Bartowski: W 231. rocznicę Kanału Bydgoskiego (1774-2005). In. Materiały do dziejów kultury i sztuki Bydgoszczy i regionu. Zeszyt 10. Bydgoszcz 2005.
  • Janusz Umiński. Brzegiem Brdy do Brdyujścia. In. Kalendarz Bydgoski 2001.
  • Walenty Winid: Kanał Bydgoski: Warszawa: Wydawnictwo Instytutu Popierania Nauki, 1928.
  • Agnieszka Woźniak-Hlebionek. Kanał bydgoski, Brda i Noteć w pruskich planach inwestycyjnych w latach 1773–1915. In. Kronika Bydgoska XXIII (2001). Bydgoszcz 2002.
  • Program Rewitalizacji i Rozwoju Bydgoskiego Węzła Wodnego na stronie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Bydgoszczy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]