Śluza rowerowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Śluza rowerowa
Śluza rowerowa w Gdańsku na skrzyżowaniu ulic Wita Stwosza i Bażyńskiego przy kampusie Uniwersytetu Gdańskiego

Śluza rowerowa – wydzielone miejsce na jezdni wspomagające organizację ruchu rowerowego i motorowerowego[potrzebny przypis] z innymi pojazdami zmotoryzowanymi na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną.

Opis[edytuj]

Śluza rowerowa to wydzielona powierzchnia jezdni o szerokości co najmniej jednego pasa ruchu, znajdująca się pomiędzy skrzyżowaniem, a resztą zatrzymujących się pojazdów. Może również występować wydzielony pas dojazdowy dla rowerów.

Przy czerwonym świetle dla danego kierunku jazdy umożliwia rowerzystom zajęcie pozycji bezpośrednio przed samochodami. Poprawia to widoczność rowerzystów, którzy również mogą ruszyć jako pierwsi po zmianie światła na zielone.

Wydzielenie powierzchni jest najczęściej dokonane przez zmianę koloru nawierzchni, najczęściej na czerwony, zielony lub niebieski (w zależności od kraju).

Pierwsza w Polsce śluza rowerowa została stworzona w sierpniu 2010 roku we Wrocławiu[1], jeszcze przed wprowadzeniem zmian w przepisach ruchu rowerowego, które weszły w życie 21 maja 2011[2][3].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy[edytuj]

  1. Pierwsza w Polsce śluza rowerowa (pol.). miastadlarowerow.pl, 2010-08-30. [dostęp 2011-05-30].
  2. Ustawa z dnia 1 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2011 r. Nr 92, poz. 530).
  3. Nowe przepisy od dziś – uwaga na rowerzystów (pol.). moto.onet.pl, 2011-05-21. [dostęp 2011-05-30].